W ubiegłym roku pomogli kilkudziesięciu tysiącom osób w całej Polsce. W samym województwie warmińsko-mazurskim wsparcie dzięki nim otrzymało 760 rodzin. Ale ciągle im mało. Już za sto dni finał kolejnej, 18. edycji Szlachetnej Paczki. Ile osób otrzyma mądrą pomoc i zmieni swoje życie w tym roku? To zależy od tego, ilu wolontariuszy zgłosi się do projektu.
W naszym województwie jest potrzebnych co najmniej 430 wolontariuszy. Dlatego wczoraj (12.09) po południu, na Starym Mieście w Olsztynie SuperW namawiali podczas Studniówki Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości, by do nich dołączyć. Chętne osoby mogą to zrobić na www.superw.pl do 30 września.
Studniówka Szlachetnej Paczki to wydarzenie, które ma długą tradycję. Wolontariusze co roku świętują w ten sposób rozpoczęcie głównej fazy projektu.
- W naszej historii było wiele powstańczych zrywów. Idealiści i bohaterowie mobilizowali się, by działać doraźnie. Chcemy to odwrócić i pokazać, że potrafimy się angażować również w sposób przemyślany i dobrze zorganizowany - tłumaczy Karolina Batko-Jeż, dyrektor Operacyjny Szlachetnej Paczki. -
Szlachetna Paczka to ogromna skala i odpowiedzialność. My też mobilizujemy współczesnych bohaterów, wolontariuszy, ale nie zapraszamy ich do „wielkiej improwizacji”. Nasz wolontariat jest efektywny.
Szlachetna Paczka działa od 2001 roku. Tylko w ubiegłym roku wartość pomocy materialnej przekazanej potrzebującym w ramach projektu sięgnęła 54 mln zł. Wsparcie otrzymało ponad 20 tys. rodzin, a darczyńcami projektu zdecydowało się zostać prawie 800 tys. osób. Kluczową rolę w tym przedsięwzięciu pełnią wolontariusze, nazywani SuperW.
Wolontariusz Szlachetnej Paczki dociera do konkretnych rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji i określa, jaki rodzaj pomocy jest dla nich najlepszy. Osobiste spotkanie służy temu, by przekazana pomoc była naprawdę mądra, czyli dała rodzinie szansę na realną poprawę sytuacji i wyjście z biedy. Wolontariusze wspierają także darczyńców, pomagając im przygotować paczki z dedykowaną pomocą dla wybranych przez nich rodzin w potrzebie.
Z kolei wolontariusz Akademii Przyszłości, siostrzanego projektu Paczki, którego kolejna edycja również startuje jesienią tego roku, przez kilka miesięcy roku szkolnego regularnie, raz w tygodniu, spotyka się z dzieckiem mającym problemy w szkole i staje się jego przyjacielem, mentorem. Uczy je wygrywać, wzmacnia jego dobre strony, podnosi jego samoocenę i sprawia, że dziecku zaczyna się chcieć.
Studniówka to ważny moment dla Szlachetnej Paczki. Właśnie teraz rozstrzyga się, do ilu rodzin dotrze pomoc w tym roku. Także w naszym rejonie. Bo to właśnie od liczby zaangażowanych wolontariuszy zależy, jaka będzie skala pomocy w tym roku. Tylko tam, gdzie znajdą się wolontariusze, stworzony zostanie tzw. Rejon Szlachetnej Paczki i możliwa będzie pomoc. W tym roku w województwie warmińsko-mazurskim poszukiwanych jest 430 osób. To dzięki nim już 17 listopada na stronie www.szlachetnapaczka.pl darczyńcy będą mogli wybierać rodziny, dla których przygotują dedykowaną pomoc. Finał, podczas którego pomoc dotrze do rodzin, odbędzie się w weekend 8-9 grudnia.
Z D J Ę C I A
F I L M Y