Na Warmii i Mazurach trwają 26. Europejskie Dni Dziedzictwa, zainaugurowane w miniony piątek (7.09) w Działdowie. W ich ramach wiele instytucji, szkół i organizacji pod hasłem „Niepodległa dla wszystkich” przygotowało dla swych gości ofertę kulturalną, mającą przybliżyć mieszkańcom regionu jego dziedzictwo kulturowe.
Wśród tych podmiotów jest także Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie. Biblioteka przygotowała grę miejską „Ślady polskości”, której uczestnicy podążają śladami polskości na Warmii i Mazurach i wspólnie odkrywają miejsca na co dzień niezauważane. Na trasie znajdują się olsztyńskie ulice, pomniki, tablice upamiętniające ważne wydarzenia i sylwetki ludzi. Uczestnicy zabawy otrzymują pulę zadań do wykonania, które pozwolą im dotrzeć do mety. Gra rozpoczyna się od Starego Ratusza - miejsca, które na przestrzeni wieków pełniło wiele funkcji i było świadkiem odradzającej się niepodległości.
Wczoraj i dzisiaj (10-11.09) natomiast, w godzinach 16.00-17.30, w Starym Ratuszu mają miejsce otwarte lekcje kaligrafii „Pięknie piszemy po polsku” pod kierunkiem Barbary Marszałek - praktyka kaligrafii.
W tym samym miejscu do 20 września można zapoznać się z wkładem WBP w tegoroczne Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, które miało miejsce 8 września. Z tej okazji powstała dwuczęściowa wystawa zbiorowa „Nie tylko szklane domy”, prezentująca prace ze zbiorów WBP autorstwa Joanny Bentkowskiej-Chlebowicz, Iwony Bolińskiej-Walendzik, Anastazji Fietisowej, Jana Jakowickiego, Adriany Jankiewicz, Karoliny Lewandowskiej, Marceliny Mikułowskiej, Edwarda Ratuszyńskiego i Julity Wiench z różnymi wizjami Olsztyna w tle.
W jej ramach znajdziemy także instalację Wiesława Wachowskiego, powstałą na podstawie rozważań autora przy lekturze „Przedwiośnia” nad tematem rozwiązania zaspokajania podstawowych potrzeb z zakresu higieny człowieka - mieszkańca szklanego domu.
Drugą część wystawy stanowi ekspozycja „Olsztyn w dniach Przedwiośnia na łamach Gazety Olsztyńskiej”. Plansze eksponują wydarzenia - ciekawostki opisane na łamach gazety w 1924 roku. Bibliotekarze w ten nietuzinkowy sposób chcieli pokazać, co działo się w Olsztynie w roku wydania „Przedwiośnia”.
Z D J Ę C I A
F I L M Y