Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
09:36 19 stycznia 2025 Imieniny: Erwina, Henryka
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Kultura, dziedzictwo
waclawbr | 2018-09-07 15:50 | Rozmiar tekstu: A A A

Na Warmii i Mazurach ruszyły 26. Europejskie Dni Dziedzictwa

Olsztyn24
Inauguracja EDD na Warmii i Mazurach w Działdowie | Więcej zdjęć »

W Działdowie odbyła się dzisiaj (7.09) inauguracja tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa na Warmii i Mazurach - święta zabytków kultury europejskiej, które odbędą się w dniach od 8 do 16 września. Wydarzeniu towarzyszyło otwarcie odrestaurowanej gotyckiej części działdowskiego zamku i uruchomienie tam stałej wystawy zatytułowanej „Działdowo - miasto i ludzie dawnego pogranicza.”

Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, mająca na celu promowanie zabytków. W projekcie uczestniczą wszystkie państwa członkowskie Rady Europy, również Polska, która przyłączyła się do akcji w 1993 roku. Głównym celem EDD jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego. Co roku we wrześniu kraje, w których odbywa się to wydarzenie, udostępniają do zwiedzania szerokiej publiczności liczne zabytki i miejsca kultury, a także organizują wykłady, wystawy i inne imprezy towarzyszące skierowane do różnorodnej grupy odbiorców, co nadaje wydarzeniu uniwersalnego wymiaru. W tym roku w Polsce EDD odbywają się pod hasłem „Niepodległa dla wszystkich”, nawiązującym do 100-lecia odzyskania niepodległości.

- Po raz kolejny nasz region bierze aktywny udział w organizacji Europejskich Dni Dziedzictwa - powiedział podczas inauguracyjnej uroczystości Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa. - Niewątpliwym sukcesem jest to, że z roku na rok przybywa uczestników i instytucji zaangażowanych w tę cenną inicjatywę. Dlatego zachęcam do udziału w Europejskich Dniach Dziedzictwa na Warmii i Mazurach. Pamiętajmy, że dając o dziedzictwo kulturowe dbamy nie tylko o siebie, ale też o przyszłe pokolenia, a przekazując kulturę i tradycję umacniamy w nich poczucie wolności i niepodległości.

Tegoroczne wydarzenie w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa na Warmii i Mazurach odbywać się będą w 24 miejscowościach, m.in. w Olsztynie, Biesalu, Dobrym Mieście i Kolnie.
R E K L A M A
- Podstawową ideą Europejskich Dni dziedzictwa jest przybliżanie kultury lokalnej społeczności, poznawanie tego co mamy wokół siebie, poznawanie naszej małej ojczyzny - powiedział Szymon Drej, dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku, koordynatora EDD na Warmii i Mazurach.

Działdowo na inaugurację Europejskich Dni Dziedzictwa w roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, wybrano nie tylko dlatego, że miasto wzbogaciło się o odrestaurowany zabytek średniowiecznego dziedzictwa. Działdowo zaznaczyło się również na kartach historii II Rzeczypospolitej.

- Działdowo w naszym regionie jest miejscem wyjątkowym, dlatego że jest jedynym miastem w regionie Warmii i Mazur, które w latach 1918-1939 należało do Polski - podkreślił Szymon Drej. - W związku z tym mamy tutaj wiele interesujących śladów, które są związane z polskością, z dwudziestoleciem międzywojennym. Z drugiej strony otwarcie dla publiczności odrestaurowanego zamku doskonale wpisuje się formułę święta zabytków. Pamiętam, jak kilka lat temu robiliśmy tutaj konferencję naukową. Ten zamek był naprawdę w złym stanie. Pamiętam też moje ówczesne marzenie, żeby obiekt przywrócić do świetności. No i dzisiaj mamy inaugurację Europejskich Dni Dziedzictwa, mamy otwarcie odnowionego zamku. To cieszy serce każdego historyka, każdego muzealnika, ale też cieszy serca mieszkańców.

Działdowski zamek pokrzyżacki był w stanie małej ruiny przez około 300 lat, o czym przypomniał Patryk Kozłowski, dyrektor Interaktywnego Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie.

- Prace związane z renowacją zamku podejmowano kilka razy - powiedział dyrektor Kozłowski. - Przed II wojną światową miało być tutaj przeniesione Muzeum Mazurskie prowadzone wówczas przez Emilię Sukertową-Biedrawinę. To się nie udało, bo wybuchła wojna. Po wojnie dalej to miejsce funkcjonowało jako ruina. Podjęto działania renowacyjne w latach 70. i 80. One też w 1989 roku zostały wstrzymane. Następnie w latach 90. skończono remont jednej z części zamku, w której siedzibę znalazł urząd miejski, a ta gotycka część doczekała się renowacji dopiero w bieżącym roku.

W odnowionym zamku, obok siedziby Urzędu Miasta w Działdowie, znalazło się miejsce na działdowskie muzeum. Od dzisiaj można tam oglądać historyczno-archeologiczną wystawę poświęconą długiej i bogatej historii Działdowa, miasta położonego na dawnym pograniczu Prus i polskiego Mazowsza. Chronologicznie uporządkowana ekspozycja obejmuje dzieje działdowszczyzny od starożytności do XX wieku. Urzędnicy i muzealnicy pracują nad formułą nowego miejskiego muzeum, które najprawdopodobniej wchłonie działające w budynku na Placu Mickiewicza w Działdowie Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego. Decyzje w tej sprawie mają zapaść w przyszłym roku.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A :
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Galeria zdjęć do artykułu
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa 2018 na Warmii i Mazurach
07-09-2018
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.