Po raz 68. w historii Szkoły Policealnej im. Prof. Zbigniewa Religi zabrzmiał dzisiaj (3.09) w tej placówce edukacyjnej samorządu województwa warmińsko-mazurskiego dzwonek oznajmiający rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2018/2019. To także ósmy rok szkolny, od kiedy patronem szkoły jest prof. Zbigniew Religa. Gośćmi honorowymi uroczystości byli m.in. lotnicy ze Stowarzyszenia Lotników Polskich, przed laty ściśle współpracujący z prof. Religą w transporcie serc do przeszczepu.
- Ten rok zaczynamy z 350-osobową ekipą uczniów - mówi Jolanta Kłoczewska, dyrektor szkoły.
- Myślę, że będzie to rok wyzwań. Niebawem kończymy projekt rewaloryzacji parku na naszej posesji przy ul. Mariańskiej 3A, a 30 września zamykamy projekt z bioróżnorodności. W tej chwili mamy na posesji rabaty z rodzimymi, polskimi krzewami i bylinami zagrożonymi wyginięciem, znajdującymi się w księdze roślin zagrożonych Unii Europejskiej. Będzie nam miło gościć dzieci z olsztyńskich szkół w ramach zajęć z biologii, czy z botaniki.Na wiosnę mieszkańców Olsztyna czeka też miła niespodzianka. Przed zabytkowym budynkiem szkolnego internatu zakwitnie 2 tysiące posadzonych tam w tym roku krokusów.
W nowym roku szkolnym w Szkole Policealnej im. Prof. Religi będą realizowane nowe projekty edukacyjne, pod nazwą „Medyk początkiem twojej kariery zawodowej”. Jak wyjaśnia dyrektor Kłoczewska, w ramach tych projektów, współfinansowanych przez Unię Europejską, wszyscy uczniowie będą mogli uczestniczyć w zajęciach z filmoterapii, a uczniowie kierunków technik usług kosmetycznych i technik masażysta będę odbywać staże w pięciogwiazdkowych hotelach.
W Szkole Policealnej absolwenci liceów ogólnokształcących mogą zdobywać zawód na jedenastu kierunkach. Kierunki są roczne, dwuletnie i 2,5-letnie. Najdłużej (2,5 roku) kształcą się technicy radiologii, najkrócej (1 rok) - opiekunowie medyczni i technicy sterylizacji urządzeń medycznych. Pozostałe kierunki są dwuletnie. W tym roku po raz pierwszy szansę zdobycia zawodu w „Medyku” zyskali także absolwenci szkół podstawowych.
- W tym roku mamy po raz pierwszy KKZ, czyli kwalifikacyjny kurs zawodowy w zawodzie opiekun medyczny, gdzie wystarczyło dostarczyć zaświadczenie ukończenia szkoły podstawowej - mówi Jolanta Kłoczewska.
- Ukończenie KKZ i zdobycie kwalifikacji w zakresie szkoły średniej, da kwalifikacje w zawodzie opiekuna medycznego.Do nowego roku szkolnego gotowi są uczniowie i nauczyciele. Gotowy jest też budynek szkoły.
- Jesteśmy po bieżących remontach, sale są doposażone. Myślę, że da to początek nowej przygodzie dla kolejnej rzeszy uczniów naszej szkoły - podsumowuje dyrektor Kłoczewska.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A :