Biblioteka to nie tylko czytanie książek i robienie zakładek do nich
Akademia Warmiaka w filii nr 9 MBP w Olsztynie | Więcej zdjęć »
Dobiegają końca tegoroczne wakacje. Kończą się też wydarzenia ujęte w wakacyjnym kalendarzu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie. Dzisiaj (24.08) w filii nr 9 MBP przy ul. Żołnierskiej zakończono tegoroczną edycję Akademii Warmiaka - cyklu wydarzeń promujących warmińską kulturę i tradycje, ale także wypełniających czas wolny młodych czytelników podczas wakacji.
- Akademię Warmiaka wymyślono kilka lat temu w dziale promocji Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie - mówi Mira Linga-Cielecka z filii nr 9 MBP. - Co roku program akademii przygotowuje i realizuje inna filia naszej biblioteki. W tym roku po raz pierwszy my byliśmy odpowiedzialni za przygotowanie i przeprowadzenie tego cyklu wydarzeń.
Inspiracją bibliotekarzy do opracowania programu odbywających się dwa razy w tygodniu zajęć w ramach Akademii Warmiaka były baśnie i legendy warmińskie. Ale ta inspiracja nie ograniczała bibliotekarzy przy przedstawianiu słuchaczom akademii programu kolejnych zajęć.
- Chciałyśmy pokazać różnorodność warmińskiego dziedzictwa kulturowego i przygotowałyśmy naprawdę mnóstwo zajęć: kulinarnych, teatralnych, plastycznych, ruchowych - wyjaśnia Mira Linga-Cielecka. - Były też zajęcia z gwary warmińskiej. Zapraszałyśmy również ciekawych gości, np. florystkę, która robiła bukiety z kwiatów z warmińskich łąk. Naszymi gośćmi byli m.in. sokolnicy z ptakami z naszego regionu. Natomiast dzisiaj gościliśmy instruktorkę z Zespołu Pieśni i Tańca „Warmia”, a także panie z Towarzystwa Naukowego Pruthenia, które przeprowadziły warsztaty garncarskie. Chciałyśmy uczestnikom akademii pokazać, że biblioteka to nie tylko czytanie książek i robienie do nich zakładek.
R E K L A M A
Podczas dzisiejszego podsumowania Akademii Warmiaka ogłoszono też wyniki rodzinnego konkursu literacko-plastycznego na stworzenie nowej legendy warmińskiej. Na konkurs wpłynęło 5 prac, zaś najwyżej oceniono baśń zatytułowaną „Fontanna marzeń” autorstwa rodziny Lewkowiczów.