III miejsce w klasie Dezeta Klasyczna zajęli uczniowie Zespołu Szkół z Olsztynka w formule 24-godzinnego wyścigu żeglarskiego non stop. XVII Międzynarodowe Mistrzostwa Polski DZ odbyły się w dniach 11-12 sierpnia.
- Liczba jachtów nigdy nie spadła poniżej 20 i w tym roku nie było inaczej - mówił Marek Winiarczyk, organizator i komandor regat. -
Większość załóg przyjeżdża co roku, bo to impreza dla prawdziwych entuzjastów. Można powiedzieć, że to grono przyjaciół. Tworzą fantastyczną atmosferę. Choć wielu uczestników ma powyżej 60 lat, coraz częściej pojawiają się też młode załogi.III miejsce zajęli również zawodnicy z olsztyneckiej Akademii Sportów Wodnych „Acatus” - w kategorii Open na jachcie Pablo.
-
Zawody w tym roku były bardzo trudne, ponieważ prawie nie wiało i na wielu odcinkach musieliśmy radzić sobie za pomocą wioseł, a według regulaminu przypada tylko jedna para na łódź ważącą z załogą ponad 2 tony - relacjonował trener brązowych medalistów Krzysztof Suwiński. -
Dodatkowo w nocy zaczęło wiać i oba nasze jachty, Pablo i Acatus, uległy uszkodzeniu. W pierwszym urwał się miecz, a w drugim awarii uległ maszt zwany bezanem. Załogi obu łodzi straciły przez to szansę na pierwsze miejsca, ale i tak cieszę się, że mimo problemów udało się stanąć na podium.
Sternikami łodzi byli Kamil Suwiński (Pablo) i Krzysztof Suwiński (Acatus). Nie po raz pierwszy uczniowie Zespołu Szkół z Olsztynka stanęli na podium. W poprzednich latach wywalczyli złoto oraz brąz.
Międzynarodowe Mistrzostwa Polski DZ to najtrudniejsze w kraju regaty śródlądowe jachtów tego typu.
-
Choć wielu uczestników przyjeżdża dla przyjacielskiej atmosfery, nie znaczy to, że w wyścigu nie ma emocji - tłumaczył Marek Winiarczyk. -
Zdarza się, że na koniec regat, po pokonaniu 160 kilometrów, różnica między łódkami wynosi 2 minuty! A mimo to prawie nigdy nie ma protestów i wszyscy pływają fair play.W tym roku wystartowało 21 załóg. Jachty były podzielone na trzy klasy: Dezeta Tradycyjna (6 jachtów), Dezeta Klasyczna (11) i Open (4). Trasa wiodła przez jeziora i kanały północnej części szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Start i meta regat znajdowały się przed portem Międzynarodowego Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej na jeziorze Kisajno.
Zawodnicy otrzymali medale, puchary i dyplomy oraz losowali nagrody, tj. sztormiaki i worki żeglarskie.
Organizatorami zawodów byli Mazurska Szkoła Żeglarstwa oraz Międzynarodowe Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej.
Uczniowie uczą się żeglarstwa dzięki innowacji pedagogicznej, która pod nazwą „Wychowanie wodne” została wprowadzona kilka lat temu do programu nauczania klas mundurowych w Zespole Szkół w Olsztynku.
Z D J Ę C I A