Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny ma wyjątkowy charakter we Fromborku, dla którego to również święto patronki.
W nazywanym od wieków Grodem Naszej Pani Fromborku w wigilię uroczystości wyruszyła wieczorem procesja z figurą Najświętszej Marii Panny z katedry do portu. Drogę wyznaczały rozstawione lampiony. Strażacy nieśli figurę, a za nią pod przewodnictwem arcybiskupa metropolity warmińskiego Józefa Górzyńskiego podążali kapłani, parafianie i turyści. W porcie figura Najświętszej Marii Panny została przekazana rybakom i w ich asyście kilku łodzi wypłynęła na wody Zalewu Wiślanego. Zebrani w porcie wierni uczestniczyli w apelu maryjnym. Gdy figura wróciła do portu, w niebo wystrzeliły fajerwerki.
Drogę, którą przebyła procesja, można rozumieć jako symboliczne przedstawienie drogi człowieka do Boga, do bezpiecznego portu, do którego prowadzi Maryja.
Dnia następnego (15.08) Frombork zapełnił się gośćmi. Pielgrzymi przybyli na uroczystości odpustowe i na mszę świętą pod przewodnictwem abp. Józefa Górzyńskiego. Homilię wygłosił proboszcz ks. Jacek Wojtkowski.
Uroczystościom towarzyszył doroczny jarmark. Sięgająca średniowiecza tradycja jarmarków organizowanych w dniu patrona miasta jest we Fromborku mocno podtrzymywana. Stragany rozstawione były wzdłuż ulic Katedralnej i Krasickiego. To największe tego typu wydarzenie na Warmii. Można było kupić słodycze, miody, jak również rzeczy codziennego użytku. Kilka stanowisk oferowało starocie.
Przy pięknej pogodzie u bram zespołu katedralnego koncert dała Kociewsko-Kaszubska Orkiestra Dęta „Torpeda” z Tczewa pod kierownictwem Radosława Kornasa.
Z D J Ę C I A