Zofia Anna Stos-Gale (fot. archiw. MWiM)
O tym, jak nowoczesna fizyka pomaga w poznawaniu pradziejów, opowie podczas najbliższych Warsztatów bałtyjskich dr Zofia Anna Stos-Gale, mieszkająca obecnie w Ifold w hrabstwie West Sussex, podczas wykładu „Izotopowe tropy pochodzenia metali z epoki brązu”. Wykładu pracownika naukowego i wykładowcy Uniwersytetu w Oxfordzie będzie można wysłuchać w 23 sierpnia o godz. 17.30 w salach gotyckich olsztyńskiego zamku w ramach Spotkań bałtyjskich.
Autorka przedstawi arcyciekawe efekty swoich badań nad „izotopowymi odciskami palców” kowali i odlewników starożytnej Europy, a także „nuklearne dowody” na istnienie odległych powiązań kulturowych i szlaków wymiany ówczesnego świata, wzdłuż których rozchodziły się, również na obszar Warmii i Mazur, przedmioty metalowe w II tysiącleciu p.n.e.
Dr Stos-Gale jest fizykiem, absolwentką Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, od 1977 r. pracownikiem naukowym i wykładowcą Uniwersytetu w Oxfordzie (do 2002 r. związaną z tamtejszym Isotrace Laboratory). Prowadziła szeroko zakrojone studia nad prahistorycznym wydobyciem miedzi, m.in. w Grecji, na Cyprze, w Hiszpanii i na Bałkanach. Analizowała również pochodzenie zabytków z epoki brązu, znajdujących się w kolekcjach muzealnych większości państw europejskich.
Jest jedną z pionierów stosowania metod nuklearnych w archeometalurgii, autorką rozprawy doktorskiej oraz ponad 150 publikacji na temat izotopów ołowiu jako markerów pochodzenia metali. Obecnie pracuje jako konsultant badań, m.in. w projekcie „Początki epoki brązu na Warmii i Mazurach w świetle analiz specjalistycznych”, realizowanym przez olsztyńskie Muzeum przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminy Dobre Miasto.
Wstęp na spotkanie wolny.