Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
07:30 21 września 2024 Imieniny: Mateusza, Jonasza
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Ochrona zdrowia
inf. pras./d. | 2018-08-13 22:15 | Rozmiar tekstu: A A A

Szpital pulmonologiczny z nowym sprzętem diagnostycznym

Olsztyn24
Symboliczne przekazanie cyfrowego RTG (fot. archiw. SPZGiChP - wszystkie) | Więcej zdjęć »

Samodzielnemu Publicznemu Zespołowi Gruźlicy i Chorób Płuc w Olsztynie przekazano dzisiaj (13.08) nowoczesny sprzęt diagnostyczny, wykorzystywany do wczesnej i pogłębionej diagnostyki w chorobach płuc, w tym nowotworach oraz w precyzyjnej diagnostyce chorób alergicznych.

Przekazany sprzęt to zestaw do ultrasonografii przezoskrzelowej EBUS, system Phadia i cyfrowe RTG. To także w pełni zautomatyzowana szafa do dezynfekcji i przechowywania bronchoskopów i respirator.

- Dzięki pozyskanym przez nasz zespół środkom unijnym, zakupiliśmy wysoko specjalistyczny sprzęt - mówi Irena Petryna, dyrektor szpitala. - Wartość zakupionego sprzętu to ponad półtora miliona złotych. Środki z Unii Europejskiej to około milion dwieście tysięcy, Samorząd Województwa dofinansował zakup kwotą trzystu tysięcy złotych.

Tym samym szpital realizował część zadania, w ramach którego powstaje Warmińsko-Mazurskie Centrum Diagnozowania i Leczenia Rzadkich Chorób Układu oddechowego.
R E K L A M A
» System EBUS: Badanie ultrasonografii wewnątrzoskrzelowej, stosuje się przede wszystkim w diagnostyce nowotworów płuc przebiegających z powiększeniem węzłów chłonnych śródpiersia oraz wnęki płuca. Zaletą badania EBUS jest możliwość wykonania biopsji cienkoigłowej pod kontrolą ultrasonografii. Dzięki temu można wykonać nakłucie węzłów chłonnych śródpiersia oraz wnęki płuca, niezbędnego do diagnostyki nowotworów płuca, a także sarkoidozy. Dokładność tej metody pozwala uzyskać precyzyjny wynik, który jest podstawą do dalszego postępowania medycznego. EBUS to alternatywna metoda diagnostyczna wobec mediastinoskopii lub torakoskopii - metod związanych z zabiegiem chirurgicznym, a tym samym większym ryzykiem. Badanie EBUS wykonuje się w celu diagnostyki zmian położonych poza drzewem oskrzelowym. Stosując tę metodę, lekarz może określić rodzaj patologicznej zmiany oraz określić jej zasięg i zaawansowanie. EBUS pozwala na ocenę rozległości i głębokości nacieku nowotworowego, ponadto umożliwia ocenę wielkości, lokalizacji oraz charakteru poszczególnych grup węzłów chłonnych śródpiersia.

» Analizator Laboratoryjny Phadia: W pełni zautomatyzowana diagnostyka laboratoryjna, pozwalająca uzyskać dokładne i powtarzalne wyniki testów w diagnostyce alergologicznej, jak też autoimmunologicznej. To możliwość oznaczania przeciwciał rzadkich alergenów oraz ich komponentów. Dzięki analizatorowi pacjent otrzyma szczegółową informację od lekarza alergologa, czy jest alergikiem, czy nie. Pacjent dowie się także, jakie alergeny go uczulają. Metoda wykorzystywana w diagnostyce w tym systemie jest uznawana za referencyjną na świecie. Dzięki systemowi Phadia możemy dokładnie diagnozować różne choroby alergiczne i monitorować ich przebieg, ale co szczególnie ważne, diagnozować stany zagrożenia życia, jakimi są wstrząsy alergiczne po pokarmach i użądleniach.

» Diagnostyczny system rentgenowski zapewnia wykonanie obrazu RTG w cyfrowej jakości. W pełni zautomatyzowany oznacza wysoką wydajność i stabilną pracę przy zmniejszonej dawce promieniowania.

Z D J Ę C I A
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.