żuławskie skrzynie - to tematy, które ostatnio zajmują Regionalną Pracownię Digitalizacji. Na stronie cyfrowewm.pl pojawiły się kolejne obiekty z cyklu „STARocie? Skarby z prywatnych kolekcji”, z Muzeum Archeologiczno-Historycznego, a już wkrótce również z Muzeum Warmii i Mazur.
- Skrzynia była niezbędnym elementem wyposażenia dawnych domów - my na stronie prezentujemy skrzynię żuławską z domu podcieniowego - mówi Urszula Jatkowska z Regionalnej Pracowni Digitalizacji.
- Jej właścicielem jest Artur Wasielewski, który jest pasjonatem kultury żuławskiej.Kolekcjoner jest autorem książki „Kulinaria żuławskie” oraz aktywnie działa w Klubie Nowodworskim. Podjął się również trudnego zadania remontu jednego z najpiękniejszych żuławskich domów podcieniowych w Orłowie, w którym planuje otworzyć mini muzeum.
Skrzynia żuławska to czwarty obiekt zdigitalizowany w ramach cyklu „STARocie? Skarby z prywatnych kolekcji”, ale to nie jedyne eksponaty którymi obecnie zajmuje się pracownia. Na stronie sukcesywnie pojawiają się kolejne realizacje z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu - obecnie jest ich ponad 70.
- Po raz pierwszy na naszej stronie pojawił się obraz, którym rozpoczniemy publikację kolekcji ponad 30 dzieł malarskich z Muzeum Archeologiczno-Historycznego. A zaczynamy lokalnie - od artysty z Elbląga - mówi Hanna Laska-Kleinszmidt, kierownik Regionalnej Pracowni Digitalizacji.
Pracownia rozpoczęła również współpracę z Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, w ubiegłym roku digitalizowane były rzeźby ludowe w ramach muzealnego projektu „A święci milczą. Badania, dokumentacja i popularyzacja warmińskiej rzeźby ludowej”. To m.in. wizerunki Św. Antoniego, Chrystusa, to również Pieta. Rzeźby te były tworzone przede wszystkim w celu umieszczenia ich w warmińskich kapliczkach. To stamtąd trafiły do zbiorów etnograficznych Muzeum Warmii i Mazur.
- Pierwsze eksponaty będzie można w tym tygodniu zobaczyć na stronie pracowni, a już teraz rozpoczęliśmy cyfryzację kolejnych świętych, tym razem dzięki projektowi „Święci z warmińskich kapliczek dziedzictwem kulturowym regionu. Konserwacja drewnianej rzeźby ludowej”, będzie ich można oglądać przed i po konserwacji - dodaje Hanna Laska-Kleinszmidt.
Wszystkie zdigitalizowane obiekty można oglądać na stronie: cyfrowewm.pl.
Z D J Ę C I A