X festyn integracyjny „Jesteśmy razem” za nami. Atrakcji było moc, pogoda dopisała. Kto nie był, niech żałuje.
Gwarno było w sobotę wokół CEiIK w Olsztynie. Organizatorzy X festynu integracyjnego z udziałem osób niepełnosprawnych z całego województwa przygotowali szereg pokazów i występów artystycznych - tak, że każdy mógł znaleźć coś dla siebie. A występ Kapeli Jakubowej i prowadząca imprezę Grażyna Bałabańska zmobilizował uczestników do wspólnej zabawy tanecznej. Nad wszystkim czuwała Małgorzata Romaniuk z Warmińsko-Mazurskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych.
Był oczywiście zapowiedziany pokaz ratownictwa medycznego w wykonaniu wolontariuszy PCK, Amazonki namawiały panie nieodpłatnych badań mammograficznych i cytologicznych, a wszystkich do badań poziomu cukru, ciśnienia krwi. Było sporo konkursów z nagrodami dla dzieci i dorosłych. Dzieciom szczególnie do gustu przypadło malowanie twarzy przez wolontariuszki z pedagogicznego stowarzyszenia „Klanza”.
Wystąpiło wiele zespołów z domów pomocy społecznych, m.in. olsztyńskie „Korzenie” i szczycieński „Christopher”, grupa bębnistów z „Teatru Dźwięku” w Biskupcu oraz śpiewające „Piasutno Zdrój” i „Wesołe Kurpianeczki” w ludowych strojach z Piasutna.
Imprezę zakończy koncert niepełnosprawnego Marka Siwka z Poznania pt. „Moje Złote Przeboje lat 80”. Marek Siwek współpracuje z zespołem Lombard i pisze teksty do wspólnych piosenek z liderem zespołu Grzegorzem Stróżniakiem. Wydał dwie płyty: „Białe sale” i „Na końcu drogi”.
Równolegle z występami zespołów trwała wystawa prac plastycznych i rękodzieła podopiecznych na stoiskach różnych organizacji. Było co podziwiać: obrazy, wykonane ciekawymi technikami (m.in. na płótnie i szkle), rzeźby, lalki, zabawki, serwetki, kilimy i wiele, wiele innych wspaniałości. Niektóre można było wygrać na fantowej loterii, jak np. na stoisku Środowiskowego Domu Samopomocy filia nr 3 w Elblągu.
Zauważyłem stoiska: WTZ przy Stowarzyszeniu na rzecz Osób Niepełnosprawnych i Ich Rodzin w Olsztynku, ŚDS „Bajka” w Pieniężnie, WTZ przy Stowarzyszeniu Integracji ON w Bartoszycach, ŚDS DDP w Bartoszycach, ŚDS im. Jana Pawła II w Iłowie-Osada, WTZ przy Polskim Stowarzyszeniu Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Biskupcu, ŚDS przy Działdowskim Centrum Caritas, ŚDS w Elblągu, Powiatowy Dom Pomocy Społecznej w Braniewie, ŚDS w Piasutnie i stowarzyszenia chorych na reumatyzm.
Należy podkreślić, że „Wesołe Kurpianeczki” z Piasutna częstowały wybornym ciastem oraz chlebem ze smalcem i ogórkami. Cały czas też pięknie śpiewały, przyciągając również oczy barwnymi strojami kurpiowskimi.
Oczywiście pożywić się można było także w bufecie „Krys-Stanu” i odpocząć na trawce lub przy stolikach.
Przez cały czas zbierano plastikowe nakrętki na rzecz niepełnosprawnego młodzieńca, Kamila Kowalewicza z Olsztyna pod hasłem „Uwolnić Kamila”. Kamil jest prawie całkowicie unieruchomiony, mieszka na 4. piętrze bez windy, więc musi zaadoptować do swoich potrzeb pozyskany niedawno parterowy budynek. Akcję tę prowadzi w całej Polsce Stowarzyszenie „Klub Wolontariusza” w Olsztynie, a wspomaga ją wiele olsztyńskich firm i sklepów, w tym Społem i Rast, kluby SM „Jaroty”, siłownie oraz ZGOK w Olsztynie, DB Schenker oraz „Bomax” w Sochaczewie. Akcja trwa dalej, szczegóły na www.klubwolontariusza.pl, konto: PKO BP Kamil Kowalewicz 50 1020 5558 11111 0929 3500 021 z dopiskiem „Dla Kamila”. Ale wypatrujcie państwo w sklepach pojemniki na nakrętki z napisem „Pomogę uwolnić Kamila”.
Z D J Ę C I A