Państwowy Instytut Weterynaryjny - Państwowy Instytut Badawczy w Puławach, krajowe laboratorium referencyjne ds. ASF, potwierdziło wystąpienie ognisk afrykańskiego pomoru świń w województwie warmińsko-mazurskim w gospodarstwach w miejscowościach Wilczyny i Kosakowo w powiecie kętrzyńskim oraz w miejscowości Smolanka w powiecie bartoszyckim. W gospodarstwach tych hodowano odpowiednio 10, 4 i 1131 świń. Do tej pory na terenie Polski ujawniono ponad 170 ognisk ASF.
Dzisiaj (27.07) w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie, pod przewodnictwem wojewody Artura Chojeckiego, odbyło się posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Ustalono procedury, jakie muszą być wdrożone w gospodarstwach, w którym wykryto ASF, jak również na terenie obejmującym trzy gminy w promieniu 10 km od tych gospodarstw. Ogniska będą likwidowane siłami Powiatowej Inspekcji Weterynaryjnej w Kętrzynie, Węgorzewie i Bartoszycach przy współudziale pracowników z innych inspektoratów weterynarii.
W ciągu najbliższych dni przeprowadzona zostanie lustracja gospodarstw w promieniu 10 km. Badany będzie stan zdrowia pogłowia, sprawdzane będą warunki bioasekuracji. Zostaną wydane rozporządzenia wojewody warmińsko-mazurskiego określające rygory postępowania na obszarze zapowietrzonym i zagrożonym afrykańskim pomorem świń.
W województwie warmińsko-mazurskim jest to 2, 3 i 4 ognisko ASF u trzody chlewnej. Do tej pory stwierdzono 169 przypadków tej choroby u dzików na terenie województwa. W przypadku wykrycia ogniska ASF wszystkie świnie muszą zostać humanitarnie uśmiercone i zutylizowane, materiały biologiczne (w tym mięso i pasza) zniszczone, a sprzęt, pomieszczenia oraz środki transportu - odkażone.
Wirus nie stanowi zagrożenia dla zdrowia ludzi. Przeżywalność wirusa ASF wynosi od 30 do nawet 1000 dni (w mięsie mrożonym). Ginie w wyniku obróbki cieplnej, więc spożycie zakażonej wieprzowiny nie jest groźne. Od 2007 roku, kiedy wirus trafił do Europy, najwięcej ognisk choroby odnotowano w Rosji, Gruzji oraz w Azerbejdżanie, Armenii i na Ukrainie.