Rozpoczęła się właśnie kampania „Wróć bez HIV 2018” organizowana przez Mazurską Fundację Młodzieży Niepełnosprawnej „Marzenia”, która obejmie w tym roku największe mazurskie festiwale muzyki Hip Hop - rozpoczynający się Hip Hop Raport Projekt Ełk i odbywający się w lipcu Mazury Hip-Hop Festiwal w Giżycku - oraz XXV Przystanek Olecko.
Kampania ma niestandardowy format - drogi prowadzące na festiwale zostaną udekorowane 200 tablicami, które z jednej strony będą przypominały, żeby z wakacji wrócić bez HIV, a z drugiej, dzięki cytatom z najpopularniejszych hiphopowych utworów, będą inspirowały do odpowiedzialnych i zdrowych zachowań. Akcja została sfinansowana ze środków przyznanych fundacji w konkursie Pozytywnie Otwarci, a ufundowanych przez Gilead Sciences Poland.
Wróć bez HIV. W imię zasad dalej idę. Mam to w sobie i nie stracę lub
Wróć bez HIV. Nie patrzę na innych. Ty też się nie sugeruj. By nie równać zeru - sam życiem swym kieruj to tylko 2 z 200 cytatów, które w tym tygodniu dotrą do około 30 tysięcy osób, w tym młodzieży uczestniczącej w Hip Hop Raport Projekt Ełk, mieszkańców miasta i okolic, turystów.
-
Kierujemy te pozytywne i inspirujące słowa do mężczyzn i kobiet, chłopców i dziewczyn, osób w różnym wieku, sprawnych i niepełnosprawnych, ponieważ HIV może dotyczyć każdego - mówi Ludwika Kropiewnicka, prezes Mazurskiej Fundacji Młodzieży Niepełnosprawnej „Marzenia”. - W sumie podczas trzech etapów kampanii zamierzamy dotrzeć do aż 100 tysięcy odbiorców.
Celem kampanii walczącej z HIV i AIDS, która wpisze się w letni krajobraz mazurskich imprez muzycznych, jest zwrócenie uwagi społeczeństwa, a w szczególności młodych osób, na kwestie związane ze zdrowiem reprodukcyjnym oraz edukacja z zakresu profilaktyki zakażeń przenoszonych drogą płciową. W szczególności właśnie zakażeń HIV. To niezwykle ważne, ponieważ w Polsce z każdym rokiem wzrasta liczba osób żyjących z tym wirusem. Wykrywamy coraz więcej nowych zakażeń.
- O 18 procent wzrosła w 2017 roku liczba zakażeń HIV zarejestrowanych przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - PZH w grupie wiekowej 20-39. W 2016 roku HIV rozpoznano u 904 osób przed 40., a w 2017 roku było to już 1069 osób. Co gorsza, ponad 50 proc. osób żyjących z HIV w Polsce najprawdopodobniej nie wie o swoim zakażeniu. Polacy nie boją się HIV, bo wiedzą, że dzięki nowoczesnemu leczeniu z wirusem można żyć bezpiecznie bez wiele lat. Zapominamy jednak, że to dotyczy tylko osób, u których wykryto zakażenie. Wciąż chorują i umierają na AIDS osoby, które uważały, że ten problem ich nie dotyczy i mimo ryzykownych zachowań nie zrobiły w porę testu na HIV - powiedział Paweł Mierzejewski, koordynator programu Pozytywnie Otwarci, z którego pochodzi grant na realizację tegorocznej edycji akcji „Wróć bez HIV”.
W województwie warmińsko-mazurskim w ostatnich latach wykrywano średnio 26 zakażeń HIV i, podobnie jak w całej Polsce, dotyczą one najczęściej osób w wieku 20-40 lat.
W Ełku działa punkt konsultacyjno-diagnostyczny (PKD), w którym można bezpłatnie i bez skierowania oraz anonimowo zrobić test w kierunku HIV. Mieszkańcy są więc w komfortowej sytuacji, ponieważ nie muszą, jak w innych regionach, podróżować do stolicy województwa, żeby zadbać o swoje zdrowie. PKD mieści się w pokoju 31 na pierwszym piętrze w Poradni Dermatologiczno-Wenerologicznej Szpitala Wojskowego przy ul. Kościuszki 35. Czeka na osoby gotowe zadbać o swoje zdrowie w każdy czwartek od 15.00 do 17.00.
******
Celem Programu Pozytywnie Otwarci jest promocja profilaktyki HIV oraz wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem. W ramach programu Pozytywnie Otwarci organizowany jest Konkurs grantowy dla instytucji i osób, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji i aktywizacji, a także profilaktyki HIV/AIDS. Partnerami Programu są Krajowe Centrum ds. AIDS, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny, Prezydent m. st. Warszawy, Służba Zdrowia, Wydawnictwo Termedia oraz firma Gilead Sciences, która w ciągu ostatnich 7 lat przeznaczyła na realizację projektów konkursowych granty w wysokości ponad miliona złotych.
Z D J Ę C I A