Delegacja z gminy Gietrzwałd uczestniczyła w uroczystości odsłonięcia kamieni poświęconych trzem wielkim postaciom, które w tym roku zostały uhonorowane tytułem Sprawiedliwych przyznawanym przez Komitet Ogrodu Sprawiedliwych w Warszawie w ramach Europejskiego Dnia Pamięci o Sprawiedliwych. Wśród nich znalazł się ksiądz Adalbert Wojciech Zink. W Ogrodzie Sprawiedliwych na Warszawskiej Woli odsłonięte zostały kamienie upamiętniające obok księdza Zinka również prawnika Rafała Lemkina i świadka ludobójstwa Ormian Armina T. Wegnera.
Pomysłodawcą wyjazdu był wójt Jan Kasprowicz, a do inicjatywy chętnie przyłączyli się przedstawiciele gminnego gimnazjum noszącego imię ks. Zinka, grono pedagogiczne, młodzież, w tym poczet sztandarowy szkoły, zaprzyjaźnieni przedstawiciele środowisk kombatanckich, dyrektor GOKu Paweł Jarząbek, Adam Kochanowski z Woryt, jeden z inicjatorów zgłoszenia księdza Zinka do tytułu, proboszcz parafii w Sząbruku ks. Andrzej Trejnowski, a także media i mieszkańcy. Honorowymi uczestnikami delegacji byli Henryk Hoch, bliski krewny ks. Zinka i przewodniczący Związku Stowarzyszeń Niemieckich oraz Herbert Monkowski, ministrant ks. W. Zinka, prezes Stowarzyszenia Byłych Mieszkańców Powiatu Olsztyńskiego w Niemczech, który specjalnie z okazji tej uroczystości przyjechał z Niemiec na zaproszenie dyrektora Gimnazjum Leszka Orciucha. Pan Herbert w czasie podróży w niezwykle interesująco opowiadał o swojej znajomości z infułatem, a także o losach ludzi, którzy opuścili swoje domy, aby po latach wrócić na gościnną Warmię. To była żywa lekcja historii.
W samo południe w Ogrodzie Sprawiedliwych rozpoczęła się ceremonia. Organizatorzy nie kryli zaskoczenia i radości, że delegacja z Gietrzwałdu jest tak liczna. W uroczystościach wzięli udział m.in. zastępca prezydenta m.st. Warszawy Włodzimierz Paszyński, polski dyplomata, badacz stosunków międzynarodowych profesor Adam Daniel Rotfeld, aktorka Maja Komorowska, o. Wacław Oszajca, a także członkowie Komitetu Ogrodu Sprawiedliwych.
Odsłonięcie pomników przebiegało w podniosłej, ale też wzruszającej atmosferze. Poczet sztandarowy Gminnego Gimnazjum im. ks. W. Zinka uczestniczył przy odsłonach wszystkich kamieni pamiątkowych. Delegacja złożyła też białoczerwone wiązanki.
Alicja Bartuś z Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu odsłoniła tablicę poświęconą Rafałowi Lemkinowi. Tablicę Armina Wegnera odsłonił jego syn, Mischa Wegner, który niezwykle wzruszony opowiadał historię ojca. Pamiątkowy kamień ks. Wojciecha Zinka odsłonił Jan Kasprowicz, wójt Gminy Gietrzwałd oraz Monika Rodziewicz, uczennica gimnazjum. Gietrzwałdzka młodzież przygotowała chwytający za serce występ artystyczny. Recytowano wiersze o Gietrzwałdzie i ks. Zinku oraz cytowano wypowiedzi uczniów gietrzwałdzkiego gimnazjum o patronie szkoły, które szczególnie wzruszyły publiczność. Głębokie, pełne zrozumienia dla wagi postaci księdza Wojciecha w historii regionu, podziwu wobec jego postawy. Umiłowanie prawdy, odwaga, wierność ideałom - to cechy, które szczególnie podkreślała młodzież.
- Osobiście nie wyobrażam sobie jak mogłoby nas zabraknąć na tej uroczystości. Zarówno nauczycieli jak i uczniów - powiedział Leszek Orciuch, dyrektor Gminnego Gimnazjum w Gietrzwałdzie im. ks. W. Zinka.
Z D J Ę C I A