Polskie Stronnictwo Ludowe zarejestrowało komitet obywatelski do zbierania podpisów pod projektem ustawy „Emerytura bez podatku”. Ustawa zwalniałaby emerytów i rencistów z płacenia podatku dochodowego oraz składek zdrowotnych. O inicjatywie mówiła dzisiaj (25.06) podczas konferencji prasowej w Olsztynie posłanka Urszula Pasławska.
- Jest to projekt autorstwa Polskiego Stronnictwa Ludowego, który zakłada, że emerytury będą wypłacane w kwocie niepomniejszonej o podatek dochodowy i składkę zdrowotną. Da to możliwość powiększenia emerytury i renty o prawie 20% - powiedziała Pasławska.
- W Polsce 80% emerytów ma emerytury w wysokości między 1200 a 1600 złotych. Są to niewielkie emerytury. W związku z tym w sytuacji, kiedy budżet państwa jest w bardzo dobrej kondycji, kiedy na każdym posiedzeniu Sejmu słyszymy o nadwyżkach budżetowych, solidarnie warto podzielić się z tymi, którzy są najsłabszą, ale bardzo dużą grupą społeczną. Warto podzielić się z emerytami.PSL po raz drugi podchodzi do tematu emerytur bez podatków. Za pierwszym razem pomysł zablokowała koalicja rządząca. Projekt ustawy przygotowanej przez ludowców został odrzucony przez większość parlamentarną. Tym razem ludowcy liczą, że będzie inaczej.
- W Polsce mamy 9 milionów emerytów. Żadna władza nie może sobie pozwolić na lekceważenie tak dużej grupy społecznej - powiedziała posłanka Pasławska.
Drugim z tematów poruszonym podczas dzisiejszej konferencji była panująca w Polsce, także na Warmii i Mazurach, susza.
- Według meteorologów, 90% powierzchni kraju objęte jest suszą, 118 gmin naszego województwa również ma problem związany z suszą- powiedziała Urszula Pasławska.
- PSL będąc konstruktywną opozycją, proponuje stworzenie pakietu wsparcia rolników, opartego na działaniach samorządu i rządu. Przede wszystkim zwróciliśmy się do samorządowców o to, by rozważyli możliwość umorzenia podatku rolnego z takim założeniem, że rząd polski będzie zwracał pieniądze samorządom, które stracą pieniądze z podatku, ale zyskają na tym rolnicy. Zwracamy się do nowego ministra, aby jak najszybciej zmobilizował służby wojewody, żeby wyruszyły w teren i rozpoczęły szacowanie strat suszowych.- Jako wójt gminy Wydminy, chętnie bym wszedł w temat umorzeń indywidualnych dla rolników, ale pod takim warunkiem, że gmina nie traciłaby z tego tytułu dotacji z budżetu państwa - powiedział uczestniczący również w konferencji prasowej wójt Radosław Król z Wydmin. -
Dzisiaj, jeżeli gmina rezygnuje ze swoich dochodów w postaci podatków, traci drugi raz, bowiem budżet państwa nie wypłaca takiej gminie subwencji wyrównawczej. Tracimy więc podwójnie. Potrzebne jest więc wspólne działanie rządu i samorządów. My możemy zwolnić indywidualnych rolników z podatku rolnego, ale po takiej decyzji rząd nie powinien obniżać nam wysokości subwencji wyrównawczej.Jak poinformowała posłanka Pasławska, przewidywane plony zbóż w tym roku będą niższe niż w roku ubiegłym o 30%. Jeszcze bardziej z powodu suszy ucierpiały uprawy zbóż jarych, których plony mają stanowić jedynie ok. 10% wysokości plonów z roku 2017.
- Jest to bardzo poważna sprawa, nie można jej lekceważyć. W związku z tym uważamy, że wszystkie siły polityczne, jak również wszystkie instytucje publiczne powinny się włączyć w pomoc polskim rolnikom - podsumowała Urszula Pasławska.
Więcej o przebiegu konferencji prasowej z udziałem posłanki Urszuli Pasławskiej i wójta Radosława Króla w naszej wideo relacji z wydarzenia. Tam również informacja o kandydacie PSL na prezydenta Olsztyna. Zachęcamy do obejrzenia filmu.
Z D J Ę C I A
F I L M Y