Piknik odbył się na Starym Mieście w Olsztynie | Więcej zdjęć »
Budowanie neuronów i sztuczne serce po lupą, molekularne perły i groźne bakterie, promieniowanie kosmiczne i sekrety wykopalisk archeologicznych. Eksperymentowanie i zabawa z Polską Akademią Nauk odbyło się wczoraj (23.06) na olsztyńskiej starówce.
To już czwarta edycja pikniku „Nauka też sztuka” organizowanego przez Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie. Popularno-naukowe pokazy, warsztaty, eksperymenty i konkursy są bowiem znakomitą okazją do przyjrzenia się pracy badaczy od kuchni, spróbowania swoich sił w naukowych wyzwaniach i zrozumienia zjawisk, które towarzyszą nam w codziennym życiu.
Odwiedzający mogli m.in sprawdzić jak wyglądają nogi bakterii i jakie magiczne właściwości mają ciecze nienewtonowskie. Zajrzeli też w głąb naszych jezior i zbadali żyjący w nich zooplankton. Z pomocą archeologów odkryli skarby sprzed tysięcy lat, a fizycy jądrowi zdradzili im sekrety promieniowania kosmicznego.
Goście pikniku dowiedzieli się również, czym jest arktyczny recycling, zaprojektowali molekularne perły i bawili się figurami Chladniego. Dowiedzieli się też, jak samodzielnie wykonać naturalne kosmetyki np. z dodatkiem liofilizowanych owoców i wcielili się w rolę biologów prowadzących badania nad ochroną zwierząt zagrożonych wyginięciem.