Zbuduj neurony i weź pod lupę sztuczne serce. Stwórz molekularne perły i oswój groźne bakterie. Zbadaj promieniowanie kosmiczne i odkryj sekrety wykopalisk archeologicznych. Eksperymentuj, poznawaj i baw się! Już 23 czerwca naukowcy z Polskiej Akademii Nauk ponownie zamienią olsztyńską starówkę w wielkie laboratorium.
To już czwarta edycja pikniku organizowanego przez Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Kultury. Popularno-naukowe pokazy, warsztaty, eksperymenty i konkursy są znakomitą okazją do przyjrzenia się pracy badaczy od kuchni, spróbowania swoich sił w naukowych wyzwaniach i zrozumienia zjawisk, które towarzyszą nam w codziennym życiu.
A w tym roku na gości będzie czekało jeszcze więcej atrakcji niż do tej pory. Organizatorzy zaprosili do Olsztyna zaprzyjaźnionych naukowców z innych instytutów Polskiej Akademii Nauk. Odwiedzający będą mogli m.in sprawdzić jak wyglądają nogi bakterii i jakie magiczne właściwości mają ciecze nienewtonowskie. Zajrzą też w głąb naszych jezior i zbadają żyjący w nich zooplankton. Z pomocą archeologów odkryją skarby sprzed tysięcy lat, a fizycy jądrowi zdradzą im sekrety promieniowania kosmicznego.
Goście pikniku dowiedzą się również, czym jest arktyczny recycling, zaprojektują molekularne perły i pobawią się figurami Chladniego. Przyjrzą się z bliska różnego rodzaju protezom - sztucznym komorom i zastawkom - niezbędnym przy niektórych chorobach serca. Dowiedzą się też jak samodzielnie wykonać naturalne kosmetyki np. z dodatkiem liofilizowanych owoców, i wcielą się w rolę biologów prowadzących badania nad ochroną zwierząt zagrożonych wyginięciem.
Piknik Polskiej Akademii Nauk „Nauka też Sztuka” rozpocznie się o godzinie 12.00 na scenie staromiejskiej w Olsztynie i potrwa do godziny 16.00.
Wstęp wolny.