Opublikowana została czwarta edycja rankingu miast Europolis. Tym razem autorzy pod lupę wzięli to, co związane z obywatelskością.
Olsztyn w rankingu zajął 10. miejsce, wyprzedzając m.in. Białystok, Wrocław i Toruń. Najlepszy w zestawieniu okazał się Sopot, który wyprzedził Warszawę i Rzeszów. Spośród cząstkowych ocen stolica Warmii i Mazur najlepiej wypadła pod względem aktywności wyborczej (3. miejsce).
Bierna i czynna aktywność wyborcza, udział w organizacjach publicznych, zaangażowanie w życie publiczne, rozpowszechnienie postaw obywatelskich oraz otwarcie miast na obywateli - to czynniki, jakie były brane pod uwagę przez twórców opracowania. Dane zostały zebrane m.in. z PKW, Ministerstwa Finansów, miejskich biuletynów informacji publicznej, GUS-u i Diagnozy Społecznej.
-
Oczekiwania różnych grup mieszkańców bywają ze sobą sprzeczne, inne zaś są bardzo trudne do realizacji w szybki i bezproblemowy sposób - mówi Rafał Dymek, dyrektor Fundacji Schumana. -
Często pojawiają się dylematy, na ile różne pomysły cieszą się poparciem szerokiej części lokalnej społeczności, a w jakim stopniu są to rozwiązania narzucane przez aktywną mniejszość milczącej lub biernej większości. Miasto obywatelskie to z pewnością jedno z większych wyzwań dla burmistrzów i prezydentów polskich miast.
W zestawieniu wzięto pod uwagę 66 polskich miast na prawach powiatu.
W minionych rankingach Eurpolis Olsztyn zajmował miejsca: 9. (ranking miast bezpiecznych i otwartych 2017), 16. (ranking miast zrównoważonych 2016) oraz 14. (ranking miast uczących się 2015).