Warsztaty bałtyjskie wokół wiadomości Herborda o antypolskim aliansie czterech ludów w czasach Bolesława III
Wykład odbył się w Salach Kopernikowskich olsztyńskiego zamku | Więcej zdjęć »
W Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie obyło się wczoraj (14.06) kolejne popołudnie w ramach cyklu „Warsztaty bałtyjskie”. Z prelekcją „Wokół wiadomości Herborda o antypolskim aliansie czterech ludów w czasach Bolesława III” wystąpił Krzysztof Wróblewski.
Do spisanego około 1159 roku przez benedyktyńskiego mnicha Herborda Dialogu o życiu św. Ottona biskupa bamberskiego trafiła dość enigmatyczna opowieść o zmaganiach Bolesława Krzywoustego z przymierzem czterech ludów: Rusinów, Połowców, Prusów i Pomorzan. Zdaniem hagiografa kres wojnie miało położyć dopiero podstępne uprowadzenie ruskiego władcy przez wojewodę Piotra Włostowica. Zuchwały czyn przebiegłego możnowładcy doprowadził bowiem do rozpadu antypolskiego sojuszu.
Zapraszamy do zapoznania się z zapisem wideo wystąpienia, podczas którego prelegent podjął próbę weryfikacji wiarygodności wspomnianych wiadomości autora Dialogu.
******
R E K L A M A
Krzysztof Wróblewski (ur. w 1984 r. w Braniewie) w 2008 roku ukończył studia magisterskie na kierunku historia na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Autor pracy magisterskiej pt. „Rola drużyny książęcej na Rusi Kijowskiej w X-XI wieku”, napisanej pod kierunkiem dr hab. Zoi Jaroszewicz-Pieresławcew, prof. UWM. Obecnie pod opieką naukową prof. dr. hab. Grzegorza Białuńskiego przygotowuje swoją rozprawę doktorską pt. Stosunki prusko-ruskie w X-XIII wieku. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się zwłaszcza na dziejach ludów basenu Morza Bałtyckiego w tzw. epoce wikingów.