Zwykło się mówić, że współczesna młodzież nie potrafi żyć bez smartfona i Internetu. Tymczasem kłam tej tezie zadało czternastu uczniów ze szkół średnich w Biskupcu, Dobrym Mieście i Olsztynku, którzy wzięli udział w konkursie „Aktywne i zdrowe spędzanie wolnego czasu młodzieży XXI w. alternatywą dla nowoczesnych gadgetów technologicznych”. Było o co walczyć, bowiem główną nagrodą był wyjazd na obóz sportowo-językowy.
Zgodnie z regulaminem uczestnicy konkursu mieli nie tylko wykonać pracę plastyczną w dowolnej technice, ale też dołączyć do niej opis przedstawionej aktywności fizycznej, wraz z uzasadnieniem jej wyboru. Jak się okazało, wybór najciekawszej prezentacji nie był prosty. Komisja oceniała zgodność prac z tematyką konkursu, poziom wykonania, pomysłowość i wkład pracy, ostatecznie jednak o werdykcie zdecydowała wypowiedź pisemna.
- Wasze prace są ciekawe, przygotowane w różnych technikach. Z kolei opisy - u jednych krótsze, u innych bardziej rozbudowane, niemniej równie ciekawe. Chcę jednak podkreślić, że swoimi pracami udowadniacie, że stereotyp młodzieży żyjącej tylko smartfonem, mediami społecznościowymi, grami i Internetem jest mitem. W rzeczywistości jesteście nie tylko uzdolnieni, ale też świadomi wartości wynikających z prowadzenia zdrowego i aktywnego trybu życia - mówiła starosta olsztyński Małgorzata Chyziak, która spotkała się z młodzieżą i wręczyła upominki oraz nagrody.
I miejsce zajęła Aleksandra Maśko z Zespołu Szkół w Biskupcu, która w nagrodę pojedzie na obóz językowo-sportowy w Jastrzębiej Górze, zorganizowany przez Biuro Turystyki Młodzieżowej ATAS z Olsztyna.
- To dobra nagroda, ponieważ można połączyć aktywność sportową z praktyczną nauką języka. W szkole przecież nie zawsze nauczyciel ma czas, żeby na lekcji porozmawiać z każdym uczniem indywidualnie - powiedziała laureatka.
Na II miejscu uplasowała się Kinga Wąsowicz z Zespołu Szkół w Dobrym Mieście, wygrywając bilety do kina Helios i wejściówki dla 2 osób na basen Aquasfera w Olsztynie. Bilety do kina dla 2 osób trafiły też do Aleksandry Tkacz z Zespołu Szkół w Biskupcu, która zajęła III miejsce.
Dyrektor ZS w Dobrym Mieście zwrócił uwagę na technikę wykonania prac.
- Młodzież postawiła na klasykę, wykorzystując farby, kredki i wyklejanki. Udało się uniknąć wydruków komputerowych, choć oczywiście prace graficzne też miałyby swoją wartość - powiedział Andrzej Wonia.
Z D J Ę C I A