(fot. archiw. Linkhouse)
Nie jest tajemnicą, że Polacy korzystają z pożyczek ze względu na mniejsze wymagania formalne niż w przypadku produktów bankowych. Czy jednak pożyczka bez jakichkolwiek zaświadczeń rzeczywiście jest możliwa? Okazuje się, że tak - dowiedz się, gdzie i na jakich warunkach ją otrzymasz.
Łatwiej niż przy kredyciePodczas gdy uzyskanie pożyczki lub kredytu w banku wymaga skompletowania wielu dokumentów i oficjalnego potwierdzenia osiąganych dochodów, w przypadku firm pożyczkowych sytuacja jest o wiele prostsza. Na rynku działają podmioty, które umożliwiają zadłużenie się bez poświadczenia dochodów. Mowa o takich markach jak np. Halopożyczka, Lendon.pl, Filarum.pl, Netcredit czy Vivus. Czy to jednak oznacza, że wystarczy złożyć wniosek, żeby otrzymać gotówkę? Nie do końca.
Składając wniosek o udzielenie pożyczki w wymienionych wyżej firmach, zostaniesz zapytany o wysokość uzyskiwanych dochodów. Odpowiedź będzie wyłącznie deklaratywna, tzn. w większości przypadków firma nie zweryfikuje, czy podana przez Ciebie kwota zgadza się z rzeczywistością. Jeśli jednak zawnioskujesz o pożyczkę, której wysokość przewyższa Twoje możliwości finansowe zadeklarowane we wniosku, istnieje możliwość, że zostaniesz poproszony o wyjaśnienia.
Pamiętaj, że firmy pożyczkowe uwzględniają wszelkiego rodzaju źródła dochodu. Nie liczy się więc wyłącznie praca na etacie czy prowadzenie działalności gospodarczej, ale również zarabianie w oparciu o umowy cywilnoprawne (umowa zlecenia i umowa o dzieło), renta, emerytura, wynajem nieruchomości czy alimenty. Każde z tych źródeł weź pod uwagę, podając wysokość osiąganych dochodów.
Szybko, łatwo i bez zbędnych formalności
Co ważne, warunki pożyczek bez zaświadczeń nie różnią się od tych, w przypadku których wymaga się oficjalnego potwierdzenia dochodu. Ich oprocentowanie znajduje się na podobnym poziomie, a konieczność przedłożenia dokumentów udowadniających osiągane przychody nie jest czynnikiem różnicującym oferty.
Pożyczki pozabankowe dla zadłużonych można znaleźć w Internecie, np. za pośrednictwem porównywarek pożyczek.
Miej jednak na uwadze, że na złożeniu deklaracji dotyczącej osiąganych dochodów nie kończy się weryfikacja klienta w firmach pożyczkowych. Poza tym większość z nich sprawdza bowiem różne bazy dłużników, takie jak np. BIK, BIG InfoMonitor,
ERIF czy KRD. Jeżeli więc masz jakieś niespłacone pożyczki lub kredyty, a Twoja historia kredytowa jest zła, istnieje ryzyko, że nie otrzymasz pożyczki, nawet jeśli Twoje dochody są zadowalające.
Jeśli zdecydujesz się na zaciągnięcie pożyczki z potwierdzeniem dochodu, zostaniesz poproszony o przesłanie skanu dokumentu poświadczającego Twoje wpływy na konto. Może być to umowa o pracę, odcinek emerytury czy umowa na wynajem nieruchomości - akceptowane są wszystkie oficjalne źródła dochodów.