Wiele bibliotek publicznych i szkolnych w całej Polsce zaprosiło wczoraj (9.06) na Noc Bibliotek - wieczorno-nocne imprezy promujące czytelnictwo i biblioteki jako miejsca, w których warto bywać.
Noc bibliotek to ogólnopolska akcja promująca czytelnictwo, zainicjowana przez Instytut Książki. Jej tegoroczna odsłona jest już czwartą, w której udział wzięła Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie. Odbyła się pod hasłem „RzeczpospoCzyta!” w ponad tysiąc ośmiuset bibliotekach oraz księgarniach, kawiarniach, klubach i innych instytucjach oraz organizacjach w całej Polsce (w Olsztynie m.in. w Miejskiej Bibliotece Publicznej i Warmińsko-Mazurskiej Bibliotece Pedagogicznej, a także szkołach ZSEiT czy SP2.
- W związku z hasłem, pod jakim odbywa się w tym roku Noc Bibliotek, pomyślałyśmy o rozwinięciu tematu „Sto lat z biblioteką” - mówi Iwona Bolińska-Walendzik z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej. - W Starym Ratuszu postanowiliśmy zaprezentować, jak na przestrzeni lat zmieniała się biblioteka, jak zmieniały się gusta czytelnicze. Przy ul. 1 Maja natomiast zajmujemy się muzyczną stroną historii z udziałem naszych czytelników. Noc Bibliotek przede wszystkim jest jednak doskonałą okazją, aby poznać naszą bibliotekę od tej strony, która na co dzień nie jest dostępna - np. Pracownię Starych Technik Drukarskich.
Tak oto w Czytelni Czasopism Starego Ratusza osoby odwiedzające bibliotekę mogły zapoznać się z tym, jak czas wpłynął na czytelników dzięki przygotowanej prezentacji i rozmowom z bibliotekarzami. Młodszych czytelników zaproszono film „Tarapaty” udostępniony przez Next Film. W Muzotece zaś zaprezentowano krótką historię „audio” dzięki ekspozycji płyt, urządzeń do zapisu i odtwarzania dźwięku z kolekcji czytelników. Natomiast w Pracowni Starych Technik Drukarskich odbył się pokaz pokaz tłoczenia na złociarce, a w Pracowni Konserwacji Zbiorów warsztaty farbowania papieru techniką „marmurkową”.
R E K L A M A
Dodatkowo goście WBP mogli wziąć udział w grach i zabawach, jak gra w szachy czy jenga.