W środę (6.06) na cmentarzu św. Józefa w Olsztynie odbyła patriotyczna uroczystość pod hasłem „Przywracanie pamięci”, zorganizowana przez Szkołę Podstawową nr 9 w Olsztynie. To bardzo szczególne wydarzenie wpisuje się w szereg działań podejmowanych w czasie, gdy obchodzimy stulecie odzyskania niepodległości.
Przypominamy o twórcach niepodległości, o wydarzeniach, które doprowadziły do odzyskania niepodległości, ale nie pamiętamy o tych, mniej znaczących, którzy równie mocno pragnęli wolności i do niej dążyli. Podkreślał ten fakt jeden z zaproszonych gości - Dawid Zagził z Delegatury IPN w Olsztynie.
- Bardzo często mówimy o Józefie Piłsudskim, Romanie Dmowskim, Wincentym Witosie i wielu innych, a czasami zapominamy o innych, może mniej znanych, ale których zasługi sprawiły przecież, że w 1918 roku się udało, a potem w 1920 roku udało się niepodległość obronić. Bez nich niepodległości by nie było - mówił Dawid Zagził.
Kto zasłużył na naszą pamięć i uznanie? Właśnie generał Franciszek Ksawery Ostrowski. Urodził się w roku 1866, był synem powstańca styczniowego, uczestniczył m.in. w wojnie rosyjsko-japońskiej, w bitwach podczas I wojny światowej oraz w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku. Za ofiarną pracę wojskową i obywatelską otrzymał w 1934 roku Medal Niepodległości. W 1945 roku zamieszkał w Olsztynie, zmarł w 1957 roku.
Dlaczego właśnie ten człowiek zwrócił naszą uwagę? Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 9 razem z nauczycielką historii, odwiedzając w październiku zabytkowy cmentarz św. Józefa położony niedaleko szkoły, odkryli grób generała. Od tego momentu zaczęli się interesować tym bohaterem i opiekować jego grobem. Niedługo potem w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Instytut Pamięci Narodowej zorganizował konkurs „Niezwyciężeni 1918-2018. Pokolenia Niepodległej”. Jego ideą było upamiętnienie osób zasłużonych w walce o suwerenną Rzeczpospolitą, odznaczonych przed 1939 rokiem Krzyżem lub Medalem Niepodległości. Szkoła Podstawowa nr 9 w Olsztynie przystąpiła do tego konkursu.
Uczennica SP 9 - Wiktoria Maksymiuk, zaczęła szukać materiałów, które przedstawiały szlak bojowy generała z Rosji do Polski. Odwiedziła wiele instytucji w Olsztynie, ale to w archiwum wojskowym w Warszawie znalazła ich najwięcej i najbardziej wartościowych.
Na cmentarzu św. Józefa odbyło się podsumowanie konkursu, podczas którego Wiktoria Maksymiuk przybliżyła postać gen. Ostrowskiego. W uroczystości, oprócz uczniów Szkoły Podstawowej nr 9 w Olsztynie, wzięli udział zaproszeni goście: Jolanta Lubojemska - dyrektor Szkoły Podstawowej nr 9 w Olsztynie, Dawid Zagził - pracownik Delegatury IPN W Białymstoku Oddział w Olsztynie, Wojciech Ciesielski - historyk i członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Zbigniew Majchrzak z Uniwersytetu Nowoczesnego Obywatela oraz ksiądz Józef Bach - kapelan Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.
Franciszek Ksawery Ostrowski był dobrym, odważnym żołnierzem i oddanym Polsce człowiekiem, który miał duży wkład w odzyskanie niepodległości. Dlatego warto o nim pamiętać nie tylko w związku z uroczystymi obchodami 100-lecia niepodległości, ale też w innych okolicznościach. Jego grób będzie systematycznie odwiedzany przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 9 i zostanie otoczony niezwykłą troską jako symbol naszej tożsamości, świadectwo naszych korzeni i historii, bo bez przeszłości nie ma przyszłości.
„Wspomnienia nie jest wart, kto Przodkom swym hołdu oddać nie chce. Ty przyjacielu śmiało wchodź, złóż kwiat i pamięci zapal świecę.”
Z D J Ę C I A