Rusza czwarta edycja programu wolontariatu pracowniczego „Moc dobra”, organizowanego przez olsztyńską fabrykę opon Michelin. Drugi rok z rzędu jeden z projektów będzie realizowany we współpracy z fundacją Certus Via, która od 12 lat prowadzi w Olsztynie ośrodek, gdzie prowadzony jest program kompleksowej opieki długoterminowej.
Idea wolontariatu pracowniczego w olsztyńskiej fabryce narodziła się w 2015 roku. Dzięki tegorocznej edycji liczba projektów zrealizowanych przez wolontariuszy przekroczy już magiczną setkę. Po raz drugi przyczynią się do tego osoby zaangażowane w realizację projektu na terenie ogrodu fundacji Certus Via na olsztyńskich Jarotach. Przed rokiem wolontariusze pomagali w wyremontowaniu ogrodu. Ze środków projektu zakupiono też wyposażenie w postaci ławek i pergoli.
Zwieńczeniem zeszłorocznego projektu było przedpołudnie artystyczne. Wystąpili na nim zarówno podopieczni fundacji, jak i znane w Olsztynie grupy wokalne i artyści. Między innymi sukces tamtego festynu przyczynił się do decyzji o ponownej współpracy.
W tym roku projekt będzie miał zupełnie inne oblicze. Realizowany będzie pod hasłem „Chodź pomaluj mój świat”. Wspólnym mianownikiem będzie ogród fundacji, gdzie ponownie odbędzie się finał przedsięwzięcia.
- Planujemy połączenie warsztatów malarskich z warsztatami florystycznymi oraz wystawę obrazów - mówi Ewelina Niżyńska, lider projektu.
- Same warsztaty będą podzielone na dwa etapy.Zajęcia poprowadzi Tadeusz Piotrowski, znany olsztyński malarz i rysownik.
- W ramach tej części powstaną obrazy przedstawiające pejzaże, kwiatowe ogrody i parki - informuje Ewelina Niżyńska.
- Swoją pomoc zaofiaruje też odwiedzająca ośrodek młodzież, uczącą się na wydziale Terapii Zajęciowej w Szkole Policealnej im. Prof. Zbigniewa Religi w Olsztynie oraz studenci z Policealnego Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka przy Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Wspólnie z podopiecznym fundacji namalują kwiaty, które zostaną wycięte i przygotowane do wkomponowania, przyklejania przy drugim etapie tworzenia wspólnego dzieła, czyli w czasie warsztatów w dniu imprezy.Finał projektu odbędzie się 9 czerwca.
- Na zagruntowanym i obramowanym kartonie powstanie łąka o powierzchni kilku metrów kwadratowych. Malować ją będą pacjenci, podopieczni, ich rodziny, dyrekcja i pracownicy fundacji, a także Wolontariusze Fundacji Rozwoju Michelin. Wspólnie stworzony obraz będzie ewentualnie później zaprezentowany m.in. w Policealnej Szkole Medycznej, w Policealnym Studium Aktorskim i w firmie Michelin. W czasie warsztatów malarskich, każdy z uczestników namaluje na brystolu kwiaty, które zabierze na pamiątkę - dodaje liderka projektu.
Dzięki realizacji projektu do fundacji trafi też gramofon. Muzyka będzie umilała czas podopiecznym fundacji zarówno w czasie realizacji projektu, jak i już po nim.
Z D J Ę C I A