Z okazji Europejskiej Nocy Muzeów w minioną sobotę (19.05) w Olsztyńskiej Galerii Sztuki otwarto wystawę twórczości Jerzego Grochockiego „Struktury w czterech...” - artysty wszechstronnego, o znaczącym dorobku artystycznym, łączącym w swoich pracach sztukę z matematyką i geometrią.
Jerzy Grochocki należy do prekursorów konstruktywizmu w Polsce, wymieniany wśród takich twórców jak Stefan Gierowski, Zbigniew Gostomski, Wojciech Fangor czy Ryszard Winiarski.
Na wystawę składa się ponad 20 prac z różnych okresów twórczości artysty. Najstarsze pochodzą z lat 60. i 70. (powstały w Polsce), nowsze powstały w latach 2002-2010 w USA, gdzie artysta od dawna mieszka i tworzy.
Jerzy Grochocki jest absolwentem wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (1957 r.) oraz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni profesora Tadeusza Dominika (1963 r.)
W roku 1967 zorganizował grupę artystyczną pod nazwą Grupa 7, która pokazywała swoje prace w Polsce i Danii. W latach 1967-1970 matematyczno-geometryczne fascynacje poprowadziły go w kierunku sztuki konstruktywistycznej. W roku 1970, w wyniku rozważań na temat koloru, przestrzeni i płaszczyzny obrazu, określił 4 podstawowe pojęcia kształtu: płaszczyznę, kwadrat, linię i punkt oraz cztery pojęcia barwy: czarnej, złotej, srebrnej i białej. Z tych elementów stworzył System: Czterech Znaków Płaszczyzny i Czterech Obszarów Przestrzeni, określając sztukę jako akt świadomy, niezależny, konstruktywny i odkrywczy. W tym czasie był związany z ruchem Sztuki Systemu w Europie i z jego grupami artystycznymi z Francji, Holandii, Finlandii i Austrii.
W 1977 roku uczestniczył w Kongresie Tekstu Wizualnego w Warszawie, gdzie pokazał swój system kolorystyczny w odniesieniu do zapisu dźwięku mowy.
Matematyczne ciągi liczbowe stały się inspiracją do wielu jego kompozycji. Komponował także fotomontaże, collage z przypadkowych form, modularne obiekty przestrzenne oraz wielowarstwowe papierowe kompozycje geometryczne. W oparciu o swój System włączył do swoich kompozycji rzeczywiste elementy drzewa tworząc malarskie obiekty przestrzenne nazywając je Syntezą Natury z Logiką Geometrii. Tego typu wyjątkowe niewielkich rozmiarów prace również prezentujemy na wystawie.
Za temat „Sztuka Jako Interpretacja Matematyczności” artysta otrzymał w 2013 roku stypendium MKiDN. Tematem następnego stypendium MKiDN w 2017 był „Tekst Wizualny”.
Jerzy Grochocki prezentował swoją twórczość na przeszło stu indywidualnych i grupowych wystawach w Europie i USA. Otrzymał kilka nagród i wyróżnień. Prace artysty znajdują się w muzeach i wielu publicznych kolekcjach w Europie i USA.
Wystawa potrwa do 2 czerwca.
Z D J Ę C I A