Takiej nocy w muzeum jeszcze nie było! - tymi słowami Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie zachęca olsztynian do wzięcia udziału w Nocy Muzeów, która odbędzie się w najbliższą sobotę (19.05) we wszystkich oddziałach tej instytucji kultury województwa warmińsko-mazurskiego. O tym, co muzealnicy wraz z partnerem - Państwowym Liceum Plastycznym - przygotowali na tę jedyną w roku noc, rozmawiano dzisiaj (14.05) podczas spotkania z mediami na dziedzińcu olsztyńskiego zamku, siedziby muzeum.
Tegoroczna Noc Muzeów w olsztyńskim zamku otwiera dwuletni projekt pod nazwą: „I ty zbuduj swoje Muzeum”. Jego ideą jest chęć powrotu do praprzyczyny powstania muzeum jako takiego. Motywem przewodnim działań muzealników będzie szeroko pojęte kolekcjonerstwo, jako impuls powstawania zbiorów prywatnych i muzealnych.
-
Z jednej strony sięgamy do prapoczątków muzeów w ogóle - do kolekcjonerstwa. Z drugiej zaś otwieramy się na nowe trendy - włączamy do naszych działań odbiorców, a zwłaszcza kolekcjonerów i młodzież - mówi Piotr Żuchowski, dyrektor muzeum. -
Proponujemy publiczności twórcze zaangażowanie w budowanie muzeum.Muzealnicy przypomną także o swoich kolegach-muzealnikach zasłużonych dla regionu, takich jak Hieronim Skurpski oraz Cecylia Vetulani, którzy tuż po wojnie przyjechali do Olsztyna, aby tworzyć kolekcje muzealne. Pieczołowicie zbierali wszystko, co udało się ocalić z wojennej pożogi, tworząc tym samym podwaliny Muzeum Warmii i Mazur.
Zamek olsztyński, który będzie gościł miłośników kultury w przyszłą sobotę, jest perłą średniowiecznej architektury, świadczącą o bogatym dziedzictwie regionu. Do tego nawiązywać będzie instalacja artystyczna „Żywy zamek”, towarzysząca Nocy Muzeów. Będzie ożywiała ducha średniowiecznego budowania. Do współpracy przy tym projekcie zaproszono nauczycieli i uczniów z Państwowego Liceum Plastycznego w Olsztynie.
Wielką atrakcją będzie też gigantyczna układanka na dziedzińcu zamkowym. W otoczeniu scenografii odwołującej się do architektury olsztyńskiego zamku stanie mur z wielkich sześcianów. Na każdej ze ścian będą ręcznie odwzorowane wizerunki cennych zabytków z muzealnych zbiorów. Muzealnicy zbudują tę ścianę wraz z publicznością. Będą się na niej wyłaniać kolejno najważniejsze zabytki i postacie eksponowane w Muzeum Warmii i Mazur. Po ułożeniu obrazu goście zostaną zaproszeni do obejrzenia w oryginale tych zabytków - prezentacja będzie wzbogacona komentarzem kustoszy muzealnych.
Ważną częścią muzealnej nocy będzie też możliwość podziwiania dzieł z prywatnej biblioteki Mikołaja Kopernika, które w oryginale pokazywane są niezwykle rzadko i tylko przy wyjątkowych okazjach.
Muzeum do współpracy zaprosiło prywatnych kolekcjonerów, którzy zaprezentują militaria, numizmaty, zegary, samochody i motocykle. Tym sposobem ma zostać podkreślona społeczna wartość gromadzenia i zachowania cennych przedmiotów z dziedziny sztuki, historii i kultury, a także przybliżona idea wystawiennictwa, udostępniania zbiorów szerszemu kręgowi odbiorców.
Dla najmłodszych natomiast przygotowano konkursy oraz tradycyjne warsztaty muzealne, które w swym założeniu nawiązują do idei kolekcjonerstwa. Ponadto tej nocy otwarte dla zwiedzających będą wszystkie oddziały Muzeum Warmii i Mazur: w Olsztynie, Morągu, Mrągowie, Reszlu, Szczytnie i Lidzbarku Warmińskim.
Więcej informacji dostępnych jest w zapisie wideo konferencji.
Szczegółowy program wydarzenia wkrótce udostępnimy w zakładce „Co?Gdzie? Kiedy?”.
Z D J Ę C I A
F I L M Y