Ponad 70 przedsiębiorców z gminy Dywity wzięło udział w X Gminnym Forum Przedsiębiorców, które odbyło się w czwartek (26.04) w Dywitach. Była to znakomita okazja do wymiany doświadczeń, zaprezentowania przedstawicielom biznesu możliwości wsparcia funduszami unijnymi, nowych zasad działania specjalnych stref ekonomicznych, przybliżenia zapisów Konstytucji dla Biznesu oraz nowych technologii i start upów.
Coroczne spotkanie przedsiębiorców organizowane przez wójta Jacka Szydło cieszy się coraz większą popularnością wśród lokalnych przedstawicieli biznesu i właścicieli firm z gminy Dywity. Do zmodernizowanej niedawno sali sportowej Szkoły Podstawowej w Dywitach przybyło ponad 70 przedsiębiorców.
- Spotkania są ciekawe, bo możemy się nawzajem poznać, wymienić doświadczeniami oraz dowiedzieć się, jakie plany inwestycyjne ma gmina - mówi Maciej Wachowski z Drukarni Spręcograf.
- Interesujące są również wystąpienia zaproszonych gości. Dostaliśmy dużą dawkę informacji, które przydadzą nam się w codziennej działalności.Zanim jednak rozpoczęły się wystąpienia i prezentacje, na scenie pokazały się młode talenty z gminy Dywity, czyli uzdolniony akordeonista Julian Wilk i młoda piosenkarka Wiktoria Przęczek. Następnie nastąpił najbardziej wzruszający moment wydarzenia, czyli wręczenie nagrody Warmianki - Osobowość Roku 2017, Genowefie Obuchowicz, Sybiraczce z Kresów i wieloletniej sołtys wsi Dywity. Na kanwie życiorysu pani Genowefy powstała książka „Przebojowa pani Genia” wydana przez gminę Dywity jako hołd dla wszystkich Sybiraków i Kresowiaków, którzy doświadczyli trudnych losów życiowych, a po wojnie osiedlili się w gminie Dywity.
- Chciałam podziękować wójtowi, że pamięta o tak maluczkich i wiekowych mieszkańcach - Genowefa Obuchowicz nie kryła wzruszenia.
- Gdy po ponad 5 latach zsyłki na Syberię trafiłam na polską ziemię, to długo ją całowałam. Ile ona jest warta, wie tylko ten, kto ją stracił. W dalszej części wójt Jacek Szydło przedstawił przedsiębiorcom informację o sytuacji społeczno-ekonomicznej gminy Dywity oraz inwestycjach, które będą realizowane w 2018 roku i w dalszej przyszłości.
- W 2018 roku skupiamy się na drogach i budowie wodociągów z Osiedla Sterowców do Dywit, Ługwałdu i Różnowa, które pozwolą nam przejść na dobrą jakościowo olsztyńską wodę - mówił wójt Jacek Szydło.
Małgorzata Sobieska zu Schwarzenberg, wiceprezes Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej przedstawiła najważniejsze założenia Konstytucji dla Biznesu, czyli pakietu pięciu ustaw, które wchodzą w życie 1 maja 2018 roku i ułatwią prowadzenie działalności gospodarczej przedsiębiorcom.
- Po 31 kwietnia obudzą się państwo w nowej i znacznie przyjaźniejszej rzeczywistości - mówiła Małgorzata Sobieska zu Schwarzenberg.
Z kolei Bronisław Anfolecki z WMSSE opowiadał o nowych zasadach działania specjalnych stref ekonomicznych, które spowodują, że cała Polska stanie się jedną, wielką strefą, a przedsiębiorcy uruchamiający nowe inwestycje lub tworzący nowe miejsca pracy będą mogli liczyć na zwolnienia w podatku dochodowym.
Małgorzata Ofierska, prezes LGD Warmiński Zakątek opowiedziała o dostępnych funduszach dla przedsiębiorców, a Krystyna Dudzińska, dyrektor Urzędu Pracy Powiatu Olsztyńskiego o możliwościach wsparcia przedsiębiorców przez urząd.
Druga część forum poświęcona była nowoczesnych technologiom, innowacyjnym biznesom, Internetowi i start upom. Prelegentami byli Paweł Harajda, prezes stowarzyszenia Olcamp oraz Daniel Mańkowski, właściciel firmy Graften z Olsztyna, który opowiedział, jak przeszedł od pomysłu do nowoczesnego biznesu i zaprezentował możliwości stworzonej przez firmę drukarki 3D. Ten pokaz cieszył się dużym zainteresowaniem zgromadzonych przedsiębiorców.
Z D J Ę C I A