Do udziału w oryginalnym wydarzeniu zaprosiły wczoraj (21.04) BWA Galeria Sztuki oraz Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. W siedzibach tych instytucji kultury odbył się Dzień Wolnej Sztuki 2018 (Slow Art Day).
Przedsięwzięcie to ma swój początek w 2011 roku. Jego celem jest pokazanie, że przez muzea i galerie nie trzeba pędzić, że warto zwolnić, przystanąć, zastanowić się nad prezentowanymi dziełami. Przed każdym dziełem stoją opiekunowie, których zadaniem jest zachęcanie do dyskusji i zainspirowanie do zastanowienia się nad tym, co to dzieło „mówi”. BWA włączyło się w tę akcję po raz piąty, natomiast MWiM - po raz czwarty.
Podczas takich spotkań ich uczestnicy mogą się przekonać, że oglądanie sztuki może dawać wiele przyjemności, nawet jeżeli nie posiada się specjalistycznego wykształcenia, szczególnego zainteresowania sztuką czy zwyczajnie dużo czasu.
W tym roku BWA zaprezentowało następujące dzieła:» Wacław Kondek, Pejzaż dla Don Kichota, olej, deska, 70x100 cm;
» Benon Liberski, Western, olej, płótno, 81,5x81,5 cm;
» Siegfried Strasser, Mazurskie impresje, akryl, płyta, 70x90 cm;
» Elżbieta Subbotko, Sportowe zabawy, 1978, 100x80 cm;
» Wiesław Szamborski, Jan Matejko wszystkim znany, akryl, płótno, 95x100 cm.
Natomiast
muzeum zaproponowało zwiedzającym bliższe poznanie czterech obiektów z kolekcji: Biblioteki, Działu Archeologii, Działu Sztuki Dawnej i Działu Sztuki Współczesnej:
» „Co o dawnych wojownikach może powiedzieć nam umbo z Bogaczewa - Kuli?” - wyjaśnił Kacper Martyka z Działu Archeologii;
» „Fenomenalnego odprężenia nerwów! Saludos, Zocha” - rzecz o obrazie Zofii Stryjeńskiej według Ady Kowalczyk z Działu Sztuki Współczesnej;
» „Nowe szaty biskupa. O kapie liturgicznej Łukasza Watzenrode” opowiedziała Anna Malinowska z Działu Sztuki Dawnej;
» „Mikołaj Kopernik lekarzem? - traktaty medyczne w zbiorach Biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie” przedstawiła Alicja Szydłowska z Działu Biblioteki.
Z D J Ę C I A