Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
14:45 21 listopada 2024 Imieniny: Janusza, Konrada
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Bezpieczeństwo publiczne
inf. pras. | 2018-04-07 18:37 | Rozmiar tekstu: A A A

Kolejni ochotnicy zasilili brygadę OT na Warmii i Mazurach

Olsztyn24
Pierwszy dzień szkolenia w 4 WMBOT (fot. archiw. WMBOT) | Więcej zdjęć »

Dzisiaj (7.04) 4 Warmińsko-Mazurską Brygadę Obrony Terytorialnej zasiliło 137 ochotników. Rozpoczęli oni pierwsze w historii brygady 16-dniowe szkolenie podstawowe przeznaczone dla osób, które wcześniej nie miały do czynienia ze służbą wojskową.

Na potrzeby szkolenia żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskową, Wojska Obrony Terytorialnej wdrożyły innowacyjny, trzyletni system szkolenia. System ten jest skonstruowany w taki sposób, by umożliwić pogodzenie życia osobistego i zawodowego ze służbą wojskową. Pierwszym etapem tego szkolenia są tzw. szesnastki - czyli 16-dniowe szkolenia podstawowe.

W tych dniach mija właśnie rok od inauguracji szkoleń podstawowych jako nowej formy szkolenia żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskową w Wojskach Obrony Terytorialnej. Rok po tym jak pierwsi żołnierze rozpoczęli tzw. szesnastki na Podkarpaciu, pierwsi ochotnicy rozpoczynają takie same szkolenia na Warmii i Mazurach. 16-dniowe szkolenie podstawowe jest prowadzone w systemie ciągłym i skierowane jest do tych osób, które do tej pory nie miały do czynienia ze służbą wojskową.

Pierwszy dzień „szesnastki” to wcielenie, umundurowanie i wyekwipowanie oraz sprawy ewidencyjne. Zwykle w drugim dniu ochotnicy poddawani są „testowi wejściowemu” sprawności fizycznej i badaniu współczynników masy ciała. Wyniki tych testów i badań zostaną wykorzystane w dalszej służbie, głównie w celu doskonalenia sprawności fizycznej kandydatów.
R E K L A M A
Podczas 16 dni szkolenia największy nacisk położony będzie na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki oraz przetrwania, pierwszej pomocy przedmedycznej czy też topografii. Priorytetem jest szkolenie ogniowe, w tym nauka bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią - najnowocześniejszą polską konstrukcją - karabinkiem MSBS Grot. Podczas szkolenia ogniowego statystyczny Terytorials zużywa ok. 100 sztuk amunicji. Pierwsze 16 dni to podstawa, na której rozwijana jest dalsza wiedza wojskowa.

- Ochotnicy to osoby pełnoletnie z polskim obywatelstwem, niekarane za przestępstwa umyślne, które rzuciły sobie wyzwanie. Jako osoby szczególnie związane ze swym regionem i ze swymi społecznościami są gotowi, by nauczyć się skutecznej walki oraz obrony i wspierania swoich małych ojczyzn - podkreśla ppłk Mirosław Tołodziecki, dowódca batalionu lekkiej piechoty w Morągu. - Formacja pomoże im osiągnąć oczekiwany standard w ciągu trzech lat.

Zwieńczeniem 16-dniowego szkolenia podstawowego będzie uroczysta przysięga żołnierzy pełniących Terytorialną Służbę Wojskową, która odbędzie się 22 kwietnia 2018 roku w Parku Miejskim w Morągu. Weźmie w niej udział blisko 300 ochotników. Składającym przysięgę towarzyszyć będą ich koledzy, którzy od 3 marca 2018 roku równolegle realizują 8-dniowe szkolenie wyrównawcze.

16-dniowe szkolenie podstawowe, czy też 8-dniowe wyrównawcze jest tylko preludium i przepustką do dalszego szkolenia Terytorialsów. W ciągu trzech lat żołnierze będą szkolić się minimum 124 dni po 12 godzin dziennie, a dotyczy to tylko tzw. funkcji prostych. Doskonalenie specjalistów będzie wymagało większego zaangażowania.

Na dzień 7 kwietnia br. w Wojskach Obrony Terytorialnej służy już blisko 9 tys. żołnierzy, w tym: ponad 7 tys. żołnierzy pełniących Terytorialną Służbę Wojskową oraz ponad 1,6 tys. żołnierzy zawodowych. Przeprowadzone analizy pokazują, że ponad 49% żołnierzy TSW posiada wykształcenie średnie, a prawie 32% wykształcenie wyższe. Odsetek żołnierzy z wykształceniem gimnazjalnym to niecałe 9% żołnierzy. Ponad 40% żołnierzy TSW posiada wykształcenie techniczne, ponad 33% wykształcenie ogólne, a 15% humanistyczne. Po 3% żołnierzy TSW posiada wykształcenie prawnicze oraz medyczne. Analizy wskazują również, że ponad 60% żołnierzy TSW posiada stałe zatrudnienie (umowa o pracę), a blisko 17% posiada inne formy zatrudnienia (w tym umowę o dzieło, umowę zalecenie). Dodatkowo w formacji służy ponad 15% studentów różnych kierunków. Żołnierze TSW są ludźmi młodymi, blisko 70% żołnierzy jest wieku 35 lat oraz mniej, żołnierzy w wieku ponad 50 lat jest mniej niż 2% stanu osobowego. Średnia wieku żołnierza TSW to 31 lat. W WOT służbę pełni ponad 9% kobiet, co jest liczbą prawie dwukrotnie większą niż w wojskach operacyjnych.

Z D J Ę C I A
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.