Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
07:37 22 listopada 2024 Imieniny: Cecylii, Stefana
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Sprawy społeczne
D. | 2018-04-05 14:41 | Rozmiar tekstu: A A A

Sąd administracyjny orzekł w sprawie zmian nazw olsztyńskich ulic

Olsztyn24
Skład orzekający: sędzia WSA Tadeusz Lipiński, sędzia WSA Beata Jezielska (przewodnicząca) i sędzia WSA Katarzyna Matczak | Więcej zdjęć »

W Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Olsztynie zapadły dzisiaj (5.04) wyroki w sprawach skarg Gminy Olsztyn złożonych na zarządzenia zastępcze wojewody warmińsko-mazurskiego dotyczące zmian nazw trzech olsztyńskich ulic w związku z wymogami ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej.

Skład orzekający w osobach sędzi WSA Beaty Jezielskiej (przewodniczącej składu), sędziego WSA Tadeusza Lipińskiego i sędzi WSA Katarzyny Matczak uchylił zarządzenie wojewody dotyczące ulic Dąbrowszczaków (po zmianie: Erwina Kruka), oddalił natomiast skargę dotyczącą ulicy Prof. Stefana Poznańskiego (po zmianie: Prof. Antoniego Jutrzenki-Trzebiatowskiego).

Uzasadniając wyrok w sprawie ul. Dąbrowszczaków sąd wskazał, że wojewoda w swym zarządzeniu przytoczył tylko fragment opinii uzyskanej z Instytutu Pamięci Narodowej, która nie opisywała w pełni działalności 13. Brygady Międzynarodowej im. Jarosława Dąbrowskiego (Dąbrowszczaków), biorącej udział w wojnie domowej w Hiszpanii w latach 1936-1939. Sąd podniósł, że w zarządzeniu wojewody brakuje pełnej oceny, wskazującej jednoznacznie, że formacja jest symbolem propagującym komunizm. Ponadto sąd stwierdził, że w brygadzie tej nie walczyli tylko komuniści (stanowili 40 proc.) i rozwiązano ją przed nastaniem komunizmu w Polsce (w 1939 roku), zatem nie można jej żołnierzy oraz formacji jako całości posądzać o propagowanie tego ustroju.

Dwa kolejne wyroki dotyczyły ulicy Wincentego Pstrowskiego. Sąd oddalił skargę na zarządzenie zastępcze wojewody zmieniające nazwę tej ulicy na Żołnierzy 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, uchylił zaś późniejsze - zmieniające tę nazwę na 5 Wileńskiej Brygady AK.
R E K L A M A
Orzeczenia zostały wydane w pierwszej instancji. Nie są jeszcze prawomocne, ponieważ zarówno miastu, jak i wojewodzie przysługuje możliwość wniesienia skargi kasacyjnej od każdego z wyroków do Naczelnego Sądu Administracyjnego. To może zaś oznaczać, że na rozstrzygnięcie sporu olsztynianom przyjdzie poczekać jeszcze nawet rok.

Jest to tym bardziej prawdopodobne, iż miasto będzie dalej walczyć o przywrócenie nazwy ul. Pstrowskiego (zapraszamy do obejrzenia zapisu wideo wypowiedzi m.in. w tej sprawie Łukasza Łukaszewskiego, przewodniczącego Komisji Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Rady Miasta Olsztyna). Wojewoda natomiast rozważa wniesienie skargi dotyczącej ul. Dąbrowszczaków.

Broni w tej sprawie nie składa również Parta Razem, która aktywnie działa na rzecz zachowania w Olsztynie ul. Dąbrowszczaków. Wypowiedź obecnych dzisiaj w sądzie przedstawicieli partii udostępniamy w wersji wideo. Zapraszamy także do zapoznania się z zapisem wideo z odczytania wyroków oraz przedstawienia ustnych do nich uzasadnień.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Rozprawa w WSA w sprawie zmiany nazwy ul. Dąbrowszczaków w Olsztynie
05-04-2018
image galeria
Ogłoszenie wyroków w sprawach skarg miasta na zarządzenia wojewody dot. zmian nazw ulic
05-04-2018
image galeria
Komentarz przewodniczącego Komisji Gospodarki Rady Miasta do wyroków WSA z 5.04.2018
05-04-2018
image galeria
Komentarz Partii Razem do wyroku WSA z 5.04.2018
05-04-2018
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.