W miniony weekend Terytorialsi z batalionu lekkiej piechoty w Morągu kontynuowali szkolenie wyrównawcze. Tym razem żołnierze poznali budowę karabinków GROT, zasady ich obsługi i eksploatacji. Odbyli także pierwsze szkolenie na strzelnicy. Dla nowo przybyłych żołnierzy była to okazja do wyrabiania prawidłowych nawyków i właściwych reakcji podczas posługiwania się bronią.
- GROT to najnowocześniejsza broń na światowym poziomie. Cieszę się, że żołnierze WOT od samego początku służby mogą się szkolić z jej obsługi - podkreśla płk Mirosław Bryś, dowódca 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Żołnierze, którzy doskonalą swoje umiejętności na ośmiodniowym szkoleniu wyrównawczym, także nie kryją zadowolenia z możliwości obsługi najnowocześniejszej broni.
- Nowoczesny karabinek odpowiada na podstawowe potrzeby skuteczności działań współczesnego żołnierza na polu walki. Jest łatwy w obsłudze. Przystosowany do strzelania dynamicznego, ale ma również dobre skupienie w celności - podkreśla ppor. Eryk Kowalczyk, żołnierz pełniący Terytorialną Służbę Wojskową.
Uczestnik szkolenia st. szer. Karol Stypółkowski zaznaczył, że obsługa broni jest bardzo prosta, a celność bardzo dobra. Odrzut jest minimalny, co pozwala utrzymać ogień na kierunku.
- Jestem bardzo mile zaskoczony - dodaje.
Wyniki, jak na pierwsze strzelanie, są bardzo obiecujące. Spośród 152 strzelających, 85 żołnierzy uzyskało oceny bardzo dobre.
4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej im. kpt. Gracjana Fróga ps. „Szczerbiec” została powołana w drugim etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest województwo warmińsko-mazurskie. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty: w Morągu, Braniewie, Giżycku, Ełku i Olsztynie.
Z D J Ę C I A