Kobieco w BWA - otwarto nowe wystawy w ramach FEMIlooków
Od prawej: Monika Drożyńska, dyrektor BWA Małgorzata Bojarska-Waszczuk i Urszula Kluz-Knopek | Więcej zdjęć »
BWA Galeria Sztuki w Olsztynie zaprosiła wczoraj (8.03) na wernisaż wystaw „Świat został stworzony w Olsztynie” Moniki Drożyńskiej oraz „Zmierzch” Urszuli Kluz-Knopek. Wystawy odbywają się w ramach FEMIlooków - cyklicznej akcji, której głównym zadaniem jest prezentacja sztuki kobiet.
Sarmen Beglarian, kurator wystawy „Świat został stworzony w Olsztynie”:
Najnowsza realizacja Stworzenie świata 4 powstała w Olsztynie podczas warsztatów z dziećmi przeprowadzonymi we współpracy Galerii BWA z Olsztyńskim Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym. Na wystawie pokazane zostaną także inne prace Drożyńskiej - wcześniejsze realizacje z cyklu Stworzenia świata również powstałe we współpracy z dziećmi, jak i filmy dokumentujące performance artystki.
Wystawa to wydarzenie na polu sztuki współczesnej i astronomii, gdzie umiejętności artystyczne są równie ważne, jak uważna obserwacja i wiedza.
R E K L A M A
Haft, dominujące medium twórczości Moniki Drożyńskiej, podobnie jak jej spektakle teatralne, fotografie i filmy, powstają w reakcji na wizję antropocentryzmu i znaczenie języka mówionego. Artystka czasem się „myli” w swoich zapisach hafciarskich, na pozór się „wygłupia”, jednak to pozwala jej analizować język na nowo, tworzyć nowe skojarzenia i znaczenia.
Wystawę można oglądać do 8 kwietnia w sali głównej galerii.„Zmierzch” to opowieść o namiętności z Nibylandią w tle. Nibylandia to pozbawiona czasu kraina, która kusi obietnicą nieśmiertelności. Dla tych, którzy jej ulegną staje się ujmującym przekleństwem. Bowiem z biegiem czasu granice zacierają się i cała przyroda, Piotruś Pan i Kapitan Hak, Wendy i chłopcy, piraci i Indianie kotłują się w Jednym.
Wystawa jest czynna do 1 kwietnia w sali kameralnej.
Więcej na temat wystaw w zapisie wideo wernisażu. Zapraszamy do zapoznania się z nim.
******
Monika Drożyńska - urodzona w 1979 r. w Gorlicach. Mieszka i pracuje w Krakowie. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. W latach 2004-2010 prowadziła Punkt - pierwszy sklep koncepcyjny w Polsce. Laureatka międzynarodowego konkursu British Council - Młodzieżowy Przedsiębiorca Mody. Brała udział w wystawach oraz projektach, które organizowali: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski (2017), Zachęta Narodowa Galeria Sztuki (2010, 2013), CSW Łaźnia (2008), Galeria Kronika (2013, 2014), Teatr Wielki Opera Narodowa (2011), MOCAK (2010, 2017). Pokazywała swoje prace na wystawach Muzeum Quartier w Wiedniu i Europejskiego Stowarzyszenia Kultury w Stambule. Laureatka konkursów: „Kulturysta” Programu 3 Polskiego Radia (2011), „Kulturalne Odloty” Gazety Wyborczej (2008). Nominowana do Paszportów Polityki (2012, 2013). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010) i Visegrad Artist Residency Program (2012).
Jej prace znajdują się w kolekcjach Bunkra Sztuki, Muzeum Narodowego w Krakowie, Kolekcji Deutsche Bank, oraz w prywatnych kolekcjach w Polsce i za granicą.
Urszula Kluz-Knopek - urodzona w 1985 r. w Ustroniu. Absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, dyplom na wydziale Komunikacji Multimedialnej, aneks na wydziale Rzeźby i Działań Przestrzennych. Doktorantka na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Artystka intermedialna wykorzystująca w swoich działaniach instalację, wideo oraz fotografię. Szczególnie zainteresowana relacją obiekt - odbiorca, gdzie ten drugi nigdy nie jest wyłącznie obserwatorem.