Pięćdziesiąt tysięcy złotych - tyle kosztowały dwa urządzenia, które zakupiła Klinice Urologii Dyrekcja Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie, dzięki którym 8 marca 2018 r. lekarze wykonają pierwszą w regionie operację metodą RIRS. Są to giętkie ureterorenoskopy wraz laserem holmowym stosowane głównie w leczeniu kamicy nerkowej. Urządzenia służą do zabiegów zwanych RIRS (Retrograde IntraRenal Surgery) czyli małoinwazyjnego wewnątrznerkowego rozbijania kamieni poprzez naturalną drogę. Do tej pory z powodu braku odpowiedniego sprzętu zabieg nie był wykonywany w województwie warmińsko-mazurskim.
RIRS to małoinwazyjny zabieg, polegający na endoskopowym usuwaniu kamieni z układu kielichowo-miedniczkowego nerki. Giętka końcówka tego endoskopu pozwala na dotarcie do każdego miejsca w nerce i identyfikację złogu, a następnie skruszenie go przy pomocy energii generowanej przez laser holmowy. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym pod kontrolą RTG. Jego czas uzależniony jest od wielkości i twardości kamienia.
- Metoda RIRS korzysta z najlepszych rozwiązań technologicznych i z najnowocześniejszego sprzętu medycznego do którego mają teraz dostęp nasi pacjenci - mówi dyrektor Joanna Szymankiewicz-Czużdaniuk.
- Nie ma potrzeby nakłuwania nerki ani ingerencji w miąższ nerkowy, co sprawia, że zabieg jest maksymalnie bezpieczny - tłumaczy dr n. med. Zbigniew Purpurowicz, koordynator Kliniki Urologii i Onkologii Urologicznej.
- Rekonwalescencja po zabiegu RIRS jest bardzo krótka - pacjent wraca do normalnego funkcjonowania po 1-2 dniach hospitalizacji - dodaje doktor Purpurowicz.
Lekarze zamierzają wykonać pierwszy zabieg RIRS na Warmii i Mazurach już 8 marca 2018 r.