Nie będzie wspólnej spółki w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Olsztynie z partnerem prywatnym. Ciepłownia Kortowo pozostanie zatem w całości w zasobach komunalnych. To kluczowe założenie kontynuacji modelu organizacyjnego i finansowego planowanego przedsięwzięcia, o którym rozmawiano dzisiaj (27.02) na konferencji prasowej w olsztyńskim ratuszu z udziałem prezydenta miasta Piotra Grzymowicza i prezesa MPEC Konrada Nowaka.
Jak zapewnili gospodarze spotkania, w ramach planowanej inwestycji nadal priorytetem będzie zagwarantowanie dostaw ciepła mieszkańcom Olsztyna w perspektywie co najmniej kolejnych 30 lat. Drugi cel to zapewnienie termicznego przekształcenia frakcji palnej z odpadów komunalnych z terenu województwa warmińsko-mazurskiego, trzeci zaś to uzyskanie statusu efektywnego energetycznie systemu ciepłowniczego.
W związku z rezygnacją z formuły PPP w realizacji budowy ekociepłowni, miasto ogłosiło dzisiaj przetarg nieograniczony na jej budowę. Inwestycją zajmie się podmiot prywatny wyłoniony w ramach postępowania przetargowego, który zostanie zobowiązany do zawiązania spółki celowej do jej wykonania. Ważnym aspektem wyboru partnera prywatnego podczas przetargu nieograniczonego jest konkurencyjność złożonych ofert, co ma bezpośredni wpływ na optymalizację kosztów. Będzie miało to odzwierciedlenie w przyszłości, gdyż rozliczenia MPEC-u będą realizowane wyłącznie do poziomu złożonej oferty.
Rozwiązanie to wypracowano w oparciu o dialog techniczny z udziałem 32 oferentów. Wyrazili oni gotowość do odkupienia działki wraz z dokumentacją inwestycji przy ul. Lubelskiej. Oznacza to, że odpowiedzialność finansowa za realizację „nowego źródła” spada na partnera prywatnego. Ponadto po upływie zawartej na 25 lat umowy ekociepłownia wejdzie w zasób MPEC bez ponoszenia przez tę spółkę żadnych dodatkowych kosztów.
Pozyskanie za wykup działki środki pozwolą MPEC na modernizację ciepłowni Kortowo.
Stworzenie takiego modelu pozwala na przeniesienie całkowitego ryzyka budowy nowego źródła oraz operowania nim i sfinansowania na partnera prywatnego. MPEC jednak wciąż będzie miało uprawnienia do kontroli gwarantowanych parametrów technicznych, stanu technicznego instalacji oraz warunków sprzedaży energii elektrycznej a także innych wynikających z ustawy PPP, a także umowy PPP.
Więcej informacji w zapisie wideo konferencji. Zapraszamy do zapoznania się z nim.
Z D J Ę C I A
F I L M Y