Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
20:30 22 listopada 2024 Imieniny: Cecylii, Stefana
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Sprawy społeczne
waclawbr | 2008-05-12 17:44 | Rozmiar tekstu: A A A

Rewolucja u radców prawnych?

Olsztyn24
Gospodarze spotkania w OIRP w Olsztynie | Więcej zdjęć »

Radcowie prawni zmieniają swój „image”. Dzisiaj (12.05) w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Olsztynie odbyło się precedensowe spotkanie nowych władz z dziennikarzami, podczas którego przedstawiono ścisłe kierownictwo Izby oraz pierwszego w historii rzecznika prasowego olsztyńskiego samorządu radców prawnych.

Izby radców prawnych są organizacjami samorządu zawodowego. Przynależność radców do Izb jest obowiązkowa. W kraju jest 19 izb okręgowych. Olsztyńska izba swoim działaniem obejmuje obszar byłych województw olsztyńskiego, ciechanowskiego i ostrołęckiego. Na czele izby stoi dziekan, który kieruje organem wykonawczym Izby - Radą Izby.

Według gospodarzy spotkania: Krzysztofa Strzyżewskiego - dziekana Okręgowej Izby Radców Prawnych w Olsztynie, Michała Korwka - zastępcy dziekana oraz Moniki Białas - rzecznika prasowego, w ostatnich miesiącach nastąpiły rewolucyjne zmiany, w tym personalne, zarówno w Krajowej, jak i Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Olsztynie.

- W tym roku w naszej Izbie nastąpiła wymiana pokoleniowa członków Rady - powiedział Krzysztof Strzyżewski - W wyniku tajnych wyborów skład Rady został wymieniony w 90 %. Większość członków Rady nie przekroczyła 40. roku życia. Podobna wymiana nastąpiła w krajowych władzach. To zaowocowało bardzo ambitnymi planami.
R E K L A M A
- Zdaliśmy sobie sprawę, że od kilku lat mamy „kiepską prasę” i kiepski wizerunek - powiedziała Monika Białas - Chcielibyśmy więc poprzez kontakty z mediami pokazać, że radca prawny, to nie krwiopijca, który dorabia się na krzywdach ubogich, który do zawodu dopuszcza tylko swoje dzieci i ogląda się tylko za tym, by jak najwięcej zarobić. W naszej ocenie te opinie są nieuzasadnione i powinniśmy starać się zmieniać te stereotypy.

Radca prawny to teraz często człowiek młody. Dziekan Strzyżewski odpiera zarzuty o niedopuszczaniu do zawodu młodych ludzi. Coraz częściej radcami prawnymi są kobiety. Radca prawny to człowiek starannie wykształcony, coraz bardziej obyty zawodowo i mówiący językami obcymi. - I to chcielibyśmy pokazać - stwierdził Michał Korwek. - Pokazać, jak naprawdę wygląda nasza grupa zawodowa, jakie ma sukcesy, ale też z jakimi boryka się problemami.

Gospodarze spotkania podkreślali, że radcowie prawni nie tworzą „korporacji” majątkowej, lecz należą do samorządu zawodowego, do którego przynależność jest obowiązkowa. Samorząd organizuje radców, dba o prawidłowe wykonywanie zawodu i kształci adeptów zawodu. Eliminuje również patologie, które, niestety, również wśród radców prawnych się zdarzają. Radcowie mają sąd dyscyplinarny i rzecznika dyscyplinarnego,

- Chcielibyśmy również pokazać, że jest wśród radców prawnych wielu takich, którzy pracują społecznie, którzy prowadzą działalność charytatywną, i którzy są za to doceniani i nagradzani - powiedziała pani rzecznik. - Przykładem są nagrody dla radców w akcji „Pro Bono” prowadzonej przez Rzeczpospolitą. Drugi raz z rzędu w finale znaleźli się nasi koledzy z olsztyńskiej Izby.

„Świeża krew” we władzach samorządu radców prawnych prze do zmian. Mają one nie tylko zmienić powszechny odbiór tego zawodu, ale również wzmocnić rolę i znaczenie całej grupy zawodowej.

- Jasno zostało określone, że radca prawny ma obowiązek ustawicznego kształcenia i ten obowiązek będzie egzekwowany - powiedział dziekan Strzyżewski. - Mamy dosyć zarzutów naszych klientów, że któremuś z radców zabrakło wiedzy. Będzie opracowany program kształcenia i trzeba będzie się tłumaczyć, jeżeli się takiego programu nie zrealizuje.

- Kolejna nowa inicjatywa to ośrodek badań, studiów i legislacji, czyli takie nasze ciało opiniodawczo-doradcze, które będzie pracować nad projektami ustaw, wskazywać lapsusy prawne, eliminować tandetę ustawową - dodaje zastępca dziekana Michał Korwek. - To ma być taki organ ekspercki. Mamy nadzieję, że jego opinie będą się liczyły nawet w parlamencie.

Radcowie prawni działają już na arenie europejskiej. Od 7 grudnia ubiegłego roku w Brukseli funkcjonuje stałe przedstawicielstwo Krajowej Rady Radców Prawnych do roboczych kontaktów zarówno z organami Komisji Europejskiej, jak i europejskimi stowarzyszeniami prawniczymi.

Z inicjatywy radców prawnych ruszyła też I edycja konkursu „Kryształowe serce”. W konkursie nagradzani będą radcowie i aplikanci działający na rzecz dobra publicznego, którzy pomagają tym, których na pomoc nie stać. Finał I edycji konkursu już w czerwcu. Z Olsztyna będą zgłoszone co najmniej dwie osoby.

- Chcielibyśmy mówić też o sprawach dla nas trudnych - powiedziała Monika Białas. - Pojawiają się bowiem zarzuty o nepotyzm, czy kumoterstwo. Innym z trudnych tematów jest połączenie radców prawnych z adwokatami. Stereotyp jest taki, że to adwokaci nie chcą się połączyć, a radcowie bardzo. A to nie jest tak. Ostatni zjazd krajowy wypowiedział się, że korzystne było połączenie tych zawodów, bo stanowilibyśmy jeden silny zawód prawniczy. Ale wielu radców i adwokatów uważa, że połączenie nie jest konieczne.

Jaki będzie końcowy wynik budowania nowego wizerunku radców prawnych - czas pokaże. Na razie zrobione zostało kilka pierwszych kroków w dobrym, jak się wydaje, kierunku.

Z D J Ę C I A
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.