W olsztyńskim ratuszu odbyło się wczoraj (22.02) spotkanie promujące wydawnictwo „Olsztyn w dokumentach 3. Wybór źródeł do historii pierwszych lat powojennych 1945-1950”.
Książka autorstwa Danuty Bogdan, Roberta Syrwida i Ryszarda Tomkiewicza jest kontynuacją serii wydawniczej poświęconej historii stolicy Warmii i Mazur.
Po raz kolejny, dzięki poszukiwaniom i pracy autorów, przekazy źródłowe zostały utrwalone w formie publikacji książkowej. Źródła zawarte w książce zostały wytworzone przez jednostki administracyjne i samorządowe, urzędy i instytucje publiczne, muzea, szkoły oraz osoby prywatne.
Publikacja zawiera zatem dokumenty dotyczące życia codziennego w powojennym Olsztynie, administracji miejskiej, spraw narodowościowych, oświaty i życia kulturalnego.
Podczas spotkania wspomnieniami z pierwszych lat powojennych podzielili się dr Jerzy Sikorski, który w 1945 r. jako dziesięciolatek przyjechał tu z Wilna oraz Stanisław Koperski (ur. 1938), który przebywał w Warszawie do końca powstania, zaś w 1946 r. przyjechał z rodzicami do Olsztyna, a mając 13 lat był gońcem z KW PZPR.
Zapis wideo ponad godzinnego fragmentu spotkania udostępniamy. Zapraszamy do jego obejrzenia.
Z D J Ę C I A
F I L M Y