Projekt „Bilet Olsztyn - Chicago” towarzyszył V Dniom Seweryna Pieniężnego
Projekt „Bilet Olsztyn - Chicago” w Olsztyńskim Planetarium | Więcej zdjęć »
Na Warmii i Mazurach trwają imprezy towarzyszące organizowanym przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich V Dniom Seweryna Pieniężnego - dziennikarza, redaktora i wydawcy „Gazety Olsztyńskiej” w latach 1886-1939. Kulminacyjne wydarzenia to sobotnie (24.02) przejście Olsztyńskim Szlakiem Pamięci Seweryna Pieniężnego oraz niedzielna (25.02) Gala Dziennikarzy Warmii i Mazur, organizowane odpowiednio w 78. rocznicę śmierci i 128. rocznicę urodzin Seweryna Pieniężnego. Jedną z imprez towarzyszących tegorocznym Dniom Seweryna Pieniężnego był zaprezentowany dzisiaj (22.02) pod kopułą Olsztyńskiego Planetarium reportaż foto-muzyczny „Bilet Olsztyn - Chicago”, zrealizowany przez Elżbietę i Andrzeja „Andymiana” Mierzyńskich.
- W bieżącym roku, w związku z obchodami 100-lecia Niepodległej, dziennikarze postanowili dwa Dni Seweryna Pieniężnego rozbudować do całego tygodnia - poinformował przed rozpoczęciem wydarzenia ks. Ireneusz St. Bruski, prezes olsztyńskiego oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. - Od poniedziałku prezentujemy działalność, twórczość żurnalistów Warmii i Mazur oraz osób, które ze Stowarzyszeniem Dziennikarzy Polskich współpracują. Niektórzy bogactwem swojej twórczości mogliby obdarzyć wielu. I dzisiaj zaprezentujemy takie właśnie osoby - Elżbietę i Andrzeja „Andymiana” Mierzyńskich.
Ks. Bruski podkreślił, że Elżbieta i Andrzej Mierzyńscy zaangażowani są w kulturę na różnych szczeblach, nie tylko dziennikarskim czy publicystycznym, ale także artystycznym.
- „Bilet Olsztyn - Chicago” to rodzaj reportażu foto-muzycznego - powiedziała Elżbieta Mierzyńska. - Premiera miała miejsce w 2015 roku. Projekt został zrealizowany pod patronatem Polskiego Radia Chicago, we współpracy ze słuchaczami tego radia. Projekt tworzy około 400 zdjęć wybranych z około 2 tysięcy fotografii nadesłanych przez mieszkających za oceanem Polaków. Projekt tworzy też 45 minut muzyki ilustracyjnej. Teksty inspirowane są rozmowami i mailami słuchaczy Polskiego Radia Chicago. Jest prezentacja graficzna na kopule planetarium. Na zdjęciach można obejrzeć m.in. impresję na temat nocy w wielkim mieście, pracy od nocy do nocy. Można też zobaczyć „zielony” dzień św. Patryka, można zobaczyć kolorową polską paradę w Chicago, a także polską grupę parateatralną z Bolesławca występującą w Chicago.
R E K L A M A
Prezentację fotografii z USA do muzyki elektronicznej skomponowanej przez Andrzeja „Andymiana” Mierzyńskiego, wzbogaconej śpiewem Elżbiety Mierzyńskiej, rozpoczęły fragmenty audycji radiowych Polskiego Radia Chicago, obrazujących klimat audycji, w czasie których zrodził się projekt „Bilet Olsztyn - Chicago”. Koncert zamknęły natomiast fragmenty maili napisanych przez Polaków mieszkających w USA, które zainspirowały Elżbietę Mierzyńską do napisania warstwy tekstowej koncertu.
Więcej o projekcie „Bilet Olsztyn - Chicago” można dowiedzieć się z zarejestrowanej przez nas wypowiedzi Elżbiety Mierzyńskiej, zawartej w pliku audio załączonym do tego tekstu.