Duże zainteresowanie i okrzyki zachwytu towarzyszyły najmłodszym mieszkańcom gminy Dywity, którzy od rana w poniedziałek (19.02) aktywnie zwiedzali i eksplorowali Naukobus, czyli interaktywną wystawę z Centrum Nauki Kopernik.
Wystawa zawitała na dwa dni do sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Dywitach. Największy aplauz uczniów wzbudzała kula plazmowa z wyładowaniami, trójwymiarowy model anatomiczny ludzkiego ciała, czy fruwająca piłka.
Na interaktywnej wystawie „Eksperymentuj!”, która jest dostępna w Dywitach w dniach 19-20 lutego znajduje się aż 18 interaktywnych stanowisk. Uczniowie, którzy odwiedzili ją w poniedziałek, chętnie rozwiązywali łamigłówki, próbowali samodzielnie poznawać prawa fizyki, przyrody i matematyki na interesujących eksponatach.
- Wow! Jest super! Fajnie, że mogliśmy tu przyjść - mówi Michał, jeden z uczniów.
- Interesuję się nauką i eksperymentami, a w przyszłości chcę zostać inżynierem.
Przez dwa dni wystawę, którą sfinansowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego obejrzy ponad 1000 uczniów szkół z terenu gminy Dywity. Dodatkowo w poniedziałek (19.02) w godz. 16-18 wystawa była dostępna dla wszystkich chętnych z zewnątrz.
Na otwarciu wystawy obecni byli: Michał Wypij, doradca wicepremiera Jarosława Gowina w MNiSW, Daniel Zadworny, zastępca wójta gminy Dywity, Ewa Romanowska, dyrektor SP Dywity i Marcin Zarnowski, przewodniczący Rady Rodziców.
- Cieszę się, że dzięki współpracy z Centrum Nauki Kopernik i Ministerstwem Nauki nasi uczniowie mogli skorzystać z tak interesującej wystawy - mówi Daniel Zadworny, zastępca wójta.
- Od wielu lat dbamy o to, żeby nasza młodzież w sposób nieszablonowy poznawała naukę, a w szczególności przedmioty ścisłe. Kilka lat temu gimnazjaliści z Dywit i Tuławek poznawali prawa fizyki i matematykę latając samolotami i szybowcami w projekcie Akademia Wysokich Lotów.Szkoła w Dywitach nie przez przypadek była gospodarzem wystawy.
- To nasza innowacyjna i nowoczesna placówka, w której już za kilka miesięcy ruszy obserwatorium astronomiczne - mówi Jacek Szydło, wójt gminy Dywity.
- To szkoła z dwujęzycznymi oddziałami, która jest ciekawa nowinek oraz wiedzy matematyczno-fizycznej podanej w interesujący sposób.Przez dwa dni trwania wystawy wszystkim zwiedzającym towarzyszą trzej edukatorzy z Centrum Nauki Kopernik, którzy pomagają zrozumieć zasady działania poszczególnych eksponatów i przybliżali zjawiska naukowe. Wystawa podróżuje po Polsce w ramach projektu Naukobus, realizowanego przez Centrum Nauki Kopernik i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W tym roku trafi do 160 małych miejscowościach w całej Polsce.
Z D J Ę C I A