Mieszkańcy Olsztyna mogą samodzielnie monitorować w czasie rzeczywistym jakość powietrza w mieście. Stało się to możliwe dzięki zainstalowaniu przez miasto 25 stacjonarnych detektorów smogu. O uruchomionym właśnie systemie pomiaru jakości powietrza oraz długofalowych działaniach władz miasta w zakresie ochrony środowiska mówiono dzisiaj (23.01) podczas konferencji prasowej w olsztyńskim ratuszu, w której udział wzięli: prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, pełnomocnik prezydenta ds. gospodarki i infrastruktury elektroenergetycznej Karol Więckowski oraz komendant Straży Miejskiej w Olsztynie Jarosław Lipiński.
Jakość powietrza w Olsztynie na tle całego kraju jest bardzo dobra. Mimo tego wielu mieszkańców miasta niepokoi się o jego stan, w szczególności ci, którzy mieszkają lub odwiedzają osiedla, w których dominuje zabudowa jednorodzinna. Szczególnie zimą trudno nie poczuć tam spalin wydobywających się z kominów.
- Aby odpowiedzieć na oczekiwania naszych mieszkańców zdecydowaliśmy się uruchomić 25 prostych detektorów smogu - powiedział Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.
- Urządzenia zamontowaliśmy praktycznie we wszystkich osiedlach, z wyjątkiem Tracka. Niewielkie urządzenia mierzą podstawowe parametry: stężenie pyłów PM2,5 i PM10, wilgotność powietrza, ciśnienie atmosferyczne oraz temperaturę, czyli to wszystko co ma wpływ na tworzenie się smogu. Dzięki nim każdy mieszkaniec w każdej chwili będzie mógł sprawdzić jakość olsztyńskiego powietrza. Służy do tego specjalna aplikacja udostępniona przez producenta urządzeń. Także na naszych stronach: olsztyn.eu i bezpieczny.olsztyn.eu udostępniamy specjalne widgety, które podają aktualne pomiary poszczególnych detektorów.Detektory zostały zamontowane w następujących lokalizacjach:
» Os. Grunwaldzkie - ul. Grunwaldzka 21A,
» Os. Kortowo - ul. Prawocheńskiego 11,
» Os. Kortowo - ul. Słoneczna 46,
» Os. Dajtki - ul. Żytnia 71,
» Os. Nad Jez. Długim - ul. Przyjaciół 42,
» Os. Likusy - ul. Bałtycka 43,
» Os. Redykajny - ul. Stokrotki 1,
» Os. Gutkowo - ul. Bałtycka 151,
» Os. Śródmieście - ul. Wyzwolenia 30,
» Os. Podgrodzie - ul. Mariańska 1,
» Os. Podgrodzie - ul. Grzegorzewskiej 6,
» Os. Kormoran - ul. Pstrowskiego 17A,
» Os. Mazurskie - ul. Gdyńska 17,
» Os. Pojezierze - ul. Pana Tadeusza 12a,
» Os. Kętrzyńskiego - ul. Kętrzyńskiego 10,
» Os. Zatorze - ul. Puszkina 16,
» Os. Zielona Górka - ul. Morwowa,
» Os. Mleczne - ul. Iwaszkiewicza 44,
» Os. Brzeziny - ul. Dubiskiego 43,
» Os. Generałów - ul. Maczka 11,
» Os. Zacisze - ul. Złota 11,
» Os. Jaroty - ul. Mroza 25,
» Os. Jaroty - ul. Malewskiego 2A,
» Os. Pieczewo - ul. Panasa 12,
» Os. Nagórki - ul. Wańkowicza 4.
Ponadto olsztyńska Straż Miejska została dzisiaj wyposażona w mobilny detektor smogu. Jednocześnie prezydent Grzymowicz zobowiązał komendanta straży, by jeden z patroli codziennie monitorował jakość powietrza na poszczególnych osiedlach.
Podczas dzisiejszej konferencji przekazano też dobrą wiadomość dla tych mieszkańców Olsztyna, którzy zainteresowani są wymianą starych pieców c.o. na piece nowoczesne. Podczas styczniowej sesji Rady Miasta Olsztyna procedowana będzie uchwała, na mocy której miasto przeznaczy na dofinansowanie wymiany pieców 360 tys. złotych. Ponieważ uchwała zostanie podjęta już na początku roku, będzie więcej czasu niż w roku 2017 na złożenie wniosku o dofinansowanie i wymianę pieców.
Więcej przekazanych podczas konferencji informacji dot. działań miasta związanych z ochroną środowiska w naszej wideo relacji w konferencji.
Z D J Ę C I A
F I L M Y