Podczas kolejnego „Mistrzowskiego Recitalu Organowego” w piątek (26.01), o godz. 19.00, w sali koncertowej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie zabrzmią arcydzieła wielkich twórców światowej literatury organowej. Od Dietricha Buxtehudego począwszy, solista Łukasz Mateja poprowadzi nas do epoki gwałtownego rozwoju muzyki organowej, czyli baroku i jej niekwestionowanego króla - Jana Sebastiana Bacha. Wysłuchamy trzy jego Chorały oraz Toccatę i fugę d-moll. Kolejną kompozycją recitalu będzie Sonata organowa c-moll Felixa Mendelsohna, któremu jak wiadomo, zawdzięczamy m.in. ponowne odkrycie i przywrócenie ludzkości dzieł lipskiego kantora - jak nazywano Bacha.
Chcąc przybliżyć publiczności literaturę organową, Łukasz Mateja sięgnie po muzykę najwybitniejszego bodaj kompozytora organowego XIX w., pochodzącego z Belgii Césara Francka. Autor słynnego Panis Angelicus, twórca tzw. symfonizmu organowego, zabrzmi za sprawą swojego poruszającego Preludium, fugi i wariacji z opusu 18. W programie recitalu nie zabraknie twórczości kompozytorów współczesnych. Pierwszym z nich będzie Bogusław Schaeffer - polski kompozytor, muzykolog, dramaturg, wybitny wykładowca akademicki, autor licznych wydawnictw poświęconych muzyce współczesnej. Usłyszymy jego „Zimę” z IV Sonaty z cyklu Cztery Poru Roku na organy solo. Recital zakończy oryginalna kompozycja „Toccata alla rumba” współczesnego organisty austriackiego Petera Planyavsky’ego. Planyavsky przez wiele lat był organistą w wiedeńskiej Katedrze św. Stefana, gdzie odpowiadał m.in. za dobór muzyki wykonywanej w tej niezwykłej wiedeńskiej świątyni.
Łukasz Mikołaj Mateja rozpoczął studia w 1989 roku w Akademii Muzycznej w Krakowie. W 1991 r. otrzymał stypendium Roosevelt University i studiował w Chicago Musical College. Studia w Akademii Muzycznej w Krakowie ukończył w 1994 r. otrzymując dyplom z wyróżnieniem. W roku akademickim 1994/95 odbył studia podyplomowe w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Wiedniu w klasie organów prof. dr Hansa Haselböcka.
W roku 1991 podejmuje studia na wydziale Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki w Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie w 1996 r. otrzymuje dyplom ze specjalnością: teoria muzyki. Swoje zainteresowania naukowe kontynuował jako słuchacz Międzywydziałowych Studiów Doktoranckich przy Wydziale Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Od 1991 r. pełni funkcję organisty w krakowskim Sanktuarium Najświętszej Rodziny. W latach 1993-99 był pedagogiem w Instytucie Liturgicznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.
Od 1997 r. pełni funkcję organisty i kantora Wspólnoty Niemieckojęzycznej Sankt Barbara działającej przy kościele księży Jezuitów w Krakowie. Od 1998 r. do chwili obecnej prowadzi klasę organów w Zespole Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie. Prowadzi ożywioną działalność koncertową jako solista i kameralista. Wykonał szereg koncertów organowych w Polsce, Niemczech, Austrii, USA, Francji, Irlandii, Słowacji, Czechach, na Węgrzech i Ukrainie. Koncert poprowadzi Jagienka Perlikiewicz-Kass.
Bilety na recital w cenie 40 zł normalny i 30 zł ulgowy do nabycia w kasie filharmonii pon.-pt. w godz. 10-18 oraz poprzez stronę internetową www.bilety.filharmonia.olsztyn.pl
******
26 stycznia 2018 r., (piątek) godz. 19.00 sala koncertowa filharmonii
Mistrzowski Recital Organowy» Łukasz Mateja - organy
» Jagienka Perlikiewicz-Kass - prowadzenie koncertu
Program:
» Dietrich Buxtehude - Preludium g-moll BuxWV 149
» Johann Sebastian Bach - Chorały:
- O Mensch, bewein dein Sünde groß BWV 622 (ze zbioru Na Wielki Post),
- Komm Gott Schöpfer, Heiliger Geist BWV 667 (z Chorałów lipskich),
- Nun komm, der Heiden Heiland BWV 659 (z Chorałów lipskich).
» Johann Sebastian Bach - Toccata i fuga d-moll BWV 565
» Felix Mendelssohn-Bartholdy - Sonata c-moll op.65 nr 2
» César Franck - Preludium, fuga i wariacja h-moll op.18
» Bogusław Schaeffer - Zima (IV Sonata z cyklu Cztery Pory Roku na organy solo): Grudzień; Styczeń; Luty
» Peter Planyavsky - Toccata alla rumba