W Olsztynie dobiegają końca przygotowania do V Orszaku Trzech Króli. O tegorocznym orszaku mówiono dzisiaj (3.01) podczas konferencji prasowej zorganizowanej w olsztyńskiej Kurii Metropolitalnej z udziałem organizatorów, patronów honorowych i aktorów wydarzenia.
W tym roku Orszaki Trzech Króli przejdą ulicami ponad 740 miejscowości. Na Warmii i Mazurach kolędników będzie można spotkać w 35, m.in. w Bartoszycach, Braniewie, Fromborku, Elblągu i Nidzicy, ale także w Jezioranach, Olsztynku i Dobrym Mieście. W Olsztynie orszak przejdzie pod hasłem „Bóg jest dla wszystkich”.
Orszak jest otwartą, rodzinną imprezą plenerową, promującą aktywne przeżywanie Świąt Bożego Narodzenia i przypominającą o znaczeniu Święta Objawienia Pańskiego, nazwanego potocznie Świętem Trzech Króli. Jego organizatorzy (ogólnopolski - Fundacja Orszak Trzech Króli, olsztyński - Forum Prorodzinne) promują w ten sposób tradycję jasełkową, wspólne kolędowanie, tworzenie płaszczyzny dialogu międzypokoleniowego i integrację mieszkańców wszystkich dzielnic Olsztyna.
Tak jak w dotychczasowych edycjach olsztyńskiego Orszaku Trzech Króli, wydarzenie rozpoczną msze święte w trzech kościołach parafialnych: pw. św. Józefa (ul. Jagiellońska), pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa (ul. Mickiewicza) i pw. Matki Bożej Saletyńskiej (ul. Morska). Msze rozpoczną się o godz. 11.00 w pierwszym i drugim z wymienionych kościołów, w trzecim zaś o godz. 10.30. Po mszy z każdego z nich do centrum miasta wyruszą orszaki: z kościoła św. Józefa Orszak Azjatycki - Melchior, z kościoła NSPJ Orszak Afrykański - Baltazar, zaś z kościoła MBS - Orszak Europejski - Kacper.
Wszystkie orszaki spotkają się na Placu Jana Pawła II, pod ratuszem, gdzie nastąpi pierwszy mansjon (scena jasełkowa): Spotkanie Królów. Potem połączone już orszaki ruszą na Pl. Dunikowskiego, gdzie odegrany zostanie mansjon Pałac Heroda. Następny mansjon - u Brata Alberta - zaplanowano pod Urzędem Wojewódzkim. Po tej scenie orszaki ruszą na Pl. Solidarności, gdzie odegrany zostanie ostatni mansjon: Stajenka - złożenie darów. Po zakończeniu orszaku na Pl. Solidarności rozpocznie się wspólne kolędowanie, które zainicjuje wspólny polonez tańczony w rytm kolędy „Bóg się rodzi”.
Organizatorzy zapraszają też do udziału w konkursie pod hasłem „Najpiękniej przebrana rodzina orszakowa”.
W tym roku organizatorzy orszaku przygotowali 5 tys. papierowych koron i 3 tys. śpiewników z kolędami. Wśród uczestników orszaku zostanie też rozdanych 5 tys. okolicznościowych nalepek z logo orszaku. Będą również anielskie i diabelskie cukierki, ciastka oraz gorąca herbata i inne atrakcje.
W orszaku weźmie udział ponad 50 aktorów-amatorów, 350 rycerzy, dwórek i heroldów oraz około 120 wolontariuszy.
Więcej o sobotnim wydarzeniu w naszej wideo relacji z dzisiejszej konferencji prasowej.
Z D J Ę C I A
F I L M Y