Ponad 20 minut trwało podnoszenie i nasadzanie ważącej 1,5 tony kopuły na obserwatorium astronomiczne, które powstaje przy szkole podstawowej w Dywitach. Precyzyjna operacja z użyciem 40-metrowego żurawia zakończyła się pełnym sukcesem.
Nietypowa operacja techniczno-budowlana rozpoczęła się we wtorek (19.12) późnym popołudniem. Przed rozbudowywaną dywicką szkołą pojawił się żuraw na kołach, którego zadaniem było podniesienie do góry i montaż na obserwatorium astronomicznym mierzącej 4 metry i ważącej 1,5 tony obrotowej kopuły o średnicy 5,5 metra w najszerszym punkcie.
- Był niewielki problem techniczny i myśleliśmy, żeby operację przenieść na środę, ale udało się go pokonać i mogliśmy ruszyć z pracą - mówi Kamil Templin, kierownik robót z firmy PBO BUDOPRZEM, generalnego wykonawcy inwestycji w Dywitach.
Operacja podniesienia i montażu kopuły trwała około 20 minut i przebiegła bez większych zakłóceń. Warto zaznaczyć, że przed montażem na szczycie obserwatorium geodeci wyznaczyli astronomiczną północ, na którą to właśnie kopuła jest zorientowana. Budowa obserwatorium z obrotową kopułą i odrębną windą, to tylko jeden z elementów rozbudowy szkoły w Dywitach.
- Wcześniej oddaliśmy już część sportową z zapleczem kuchennym i stołówką - mówi Jacek Szydło, wójt gminy Dywity.
- Sala gimnastyczna uzyskała większą powierzchnię, wytłumienie, nowe trybuny, a po konsultacjach z rodzicami powstały dwie dodatkowe, mniejsze sale do ćwiczeń. Teraz trwają prace nad obserwatorium. W rozbudowanej szkole powstanie też sześć nowych sal lekcyjnych, przedszkole z dwoma oddziałami z osobnym wejściem i placem zabaw. Liczba mieszkańców i dzieci nam rośnie, dlatego poprawiamy i uatrakcyjniamy bazę edukacyjną.Cała inwestycja zakończy się w pierwszej połowie 2018 roku. Jej koszt to około 7 mln zł. Gmina pozyskała na nią 2 mln zł z ministerstwa i programów unijnych.
Z D J Ę C I A