Posłowie Platformy Obywatelskiej zaprosili dzisiaj (18.12) przedstawicieli mediów na spotkanie podsumowujące ostatnie dwa posiedzenia Sejmu. Anna Wasilewska i Janusz Cichoń zaapelowali do prezydenta o zawetowanie ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Skrytykowali również zmiany mające objąć od przyszłego roku przedsiębiorców oraz odnieśli się do sytuacji wynikłej podczas głosowania nad podjęciem uchwały sejmowej dotyczącej uczczenia 500-lecia Reformacji.
Nowa ustawa o Sądzie Najwyższym wprowadza między innymi możliwość składania skarg na prawomocne wyroki oraz zakłada powstanie dwóch nowych izb, w których będą mogli zasiadać ławnicy wybierani przez Senat. Ustawa o Krajowej Radzie Sądownictwa zakłada natomiast wybór piętnastu sędziów do tej rady przez Sejm. Posłowie uważają, że zmiany te prowadzą do upolitycznienia polskiego sądownictwa, łamania konstytucji i podstaw państwa prawa.
Gospodarze spotkania skrytykowali po raz kolejny także nową ordynację wyborczą do wyborów samorządowych, która wprowadza m.in. dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, wydłużenie kadencji samorządów do 5 lat oraz zlikwidowanie jednomandatowych okręgów wyborczych w gminach powyżej dwudziestu tysięcy mieszkańców i likwidację możliwości głosowania korespondencyjnego. Twierdzą, że wynik wyborów będzie łatwy do zmanipulowania.
Uwadze PO nie umknęły również zmiany, które obejmą przedsiębiorców. Posłowie podnieśli, że na pakiet ustaw mający ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce zapowiadany przez premiera Morawieckiego czekano ponad 2 lata. Zaproponowane w nich zmiany są jednak powieleniem dotychczasowych rozwiązań i brak jest całościowej koncepcji tego pakietu. Ponadto nowe rozwiązania prowadzą do wzrostu zobowiązań administracyjnych przedsiębiorcy m.in. względem organów skarbowych, wzrostu dotychczas istniejących i pojawienia się nowych zobowiązań finansowych oraz surowej odpowiedzialności karnej za niezamierzone błędy w dokumentacji VAT.
Ostatnim tematem konferencji była sytuacja wynikła podczas głosowania nad podjęciem uchwały sejmowej dotyczącej uczczenia 500-lecia Reformacji. Posłowie Wasilewska i Cichoń wyrazili swoje oburzenie zachowaniem posłanki PiS Anny Siarkowskiej, autorki wniosku o skierowanie projektu uchwały do komisji sejmowej, co uniemożliwiło podjęcie uchwały poprzez aklamację. Projekt uchwały został skierowany do prac w komisji, jednak oznacza to, że dalsze procedowanie w tej sprawie jest bezcelowe, ponieważ nie będzie możliwości głosowania nad nią do końca bieżącego roku, a jubileusz 500-lecia Reformacji przypada właśnie w tym roku.
Więcej na ten i pozostałe tematy w zapisie wideo dzisiejszej konferencji. Zachęcamy do jego obejrzenia.
Z D J Ę C I A
F I L M Y