Tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa na Warmii i Mazurach zostały definitywnie zakończone. W Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie podsumowano dzisiaj (13.12) 25. już edycję tej europejskiej inicjatywy, mającej na celu promowanie zabytków. Podsumowanie zorganizowało Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, które od trzech lat jest koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa w województwie warmińsko-mazurskim.
W tym roku Europejskie Dni Dziedzictwa odbywały się pod hasłem „Krajobraz dziedzictwa - dziedzictwo krajobrazu” i koncentrowały się na pięknie i malowniczości polskich krajobrazów. Na Warmii i Mazurach we wrześniu br. w ramach EDD odbyło się ponad 50 wydarzeń przygotowanych przez ponad 30 instytucji i organizacji społecznych. Zarówno pod względem liczby imprez, ich organizatorów, jak i uczestników, tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa na Warmii i Mazurach były rekordowe.
- To, że udało się nam zaktywizować tak szerokie kręgi mieszkańców regionu do tego, by zechcieli przyjrzeć się swojej przeszłości, swojemu dziedzictwu, jest dla nas ogromnym sukcesem - mówi dr Szymon Drej, dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem.
- Jesteśmy dumni z tego, jakich mamy tutaj mieszkańców. Jako koordynatorzy Europejskich Dni Dziedzictwa widzimy, że nasza praca ma sens. I to nas bardzo cieszy.Uczestnicy uroczystości w Urzędzie Marszałkowskim, po wysłuchaniu oceny EDD na Warmii i Mazurach, wygłoszonej przez marszałka województwa Gustawa Marka Brzezina, mieli możliwość zapoznania się z dwoma projektami zrealizowanymi w tym roku, wyróżnionymi w listopadzie br. przez Narodowy Instytut Dziedzictwa podczas uroczystej gali w Opolu. Pierwszy z tych projektów pod hasłem „O Warmio moja miła... Ocalić od zapomnienia” przedstawiły nauczycielki ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Olsztynie - Katarzyna Wojnarska i Izabela Rachuba. Drugi z wyróżnionych na szczeblu krajowym projektów to gra terenowa zatytułowana „Śladami Ducha Sasinów” opracowana przez harcerzy z Hufca ZHP Działdowo. Grę pozwalającą poznać historię Działdowa przedstawił komendant hufca Andrzej Umiński.
W podziękowaniu za udział w 25. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa marszałek Brzezin wręczył uczestnikom spotkania dyplomy uznania i drobne upominki. Wśród wyróżnionych znaleźli się m.in.: Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, Muzeum Warmii i Mazur, Wojewódzka Biblioteka Publiczna, Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie, Miejska Biblioteka Publiczna w Ostródzie, Szkoła Podstawowa nr 1 w Olsztynie, IX Liceum Ogólnokształcące w Olsztynie, Hufiec ZHP Działdowo, Nadleśnictwo Maskulińskie w Rucianym-Nidzie, Centrum Kulturalno-Biblioteczne w Barczewie, Centrum Kulturalno-Biblioteczne w Dobrym Mieście i Muzeum Budownictwa Ludowego-Park Etnograficzny w Olsztynku.
Na koniec spotkania dyrektor Szymon Drej przedstawił hasło przyszłorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa. Brzmi ono „Niepodległa dla wszystkich”. Inaczej jednak niż do tej pory, imprezy przyszłorocznych EDD nie będą się odbywały przez cały wrzesień, a tylko w dwa wskazane przez Narodowy Instytut Dziedzictwa: 8-9 i 15-16 września.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A :