Trzyletnia Asia z Białegostoku cierpi na skoliozę wczesnodziecięcą. Wyjściowo skrzywienie jej kręgosłupa wynosiło 100 stopni i szybko postępowało, dlatego pierwszą operację korekcji skoliozy miała w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie już pół roku temu. Natomiast w czwartek (7.12) dziewczynka przejdzie kolejny zabieg. Tym razem będzie to operacja nowatorska, bo lekarze wszczepią pacjentce specjalistyczne pręty magnetyczne, które umożliwią dalszą korekcję skrzywienia kręgosłupa bez konieczności przeprowadzania kolejnych operacji.
- To pierwsza operacja w Polsce u tak małego dziecka z zastosowaniem prętów magnetycznych, bo dotąd operowano tą techniką dopiero dzieci 9-letnie. Po zabiegu, raz na kilka miesięcy pacjentka będzie przyjeżdżać do szpitala na bezbolesne podciąganie kręgosłupa polem magnetycznym przy zastosowaniu specjalnego pilota - wyjaśnia doktor Paweł Grabala, ortopeda z oddziału ortopedyczno-urazowego szpitala dziecięcego w Olsztynie, który będzie wykonywał operację razem z doktorem Pawłem Nosarzewskim, także pracującym w tym oddziale.
Operacja ma potrwać ok. 1,5 godziny. Jest to leczenie ponadstandardowe, dlatego musiał na nie wydać zgodę warmińsko-mazurski oddział NFZ.