Prawie dwadzieścia trzy miliony złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia Mazury 2014-2020 otrzyma gmina Olsztyn na realizację projektu „Cyfrowy Olsztyn”, którego zadaniem jest zapewnienie jednostkom gminy cyfrowego dostępu do informacji oraz dostarczenie mieszkańcom miasta wysokiej jakości e-usług publicznych. Dzisiaj (30.11) prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz i skarbnik Wiesława Nawotczyńska podpisali w tej sprawie umowę z członkami zarządu województwa warmińsko-mazurskiego: marszałkiem Gustawem Markiem Brzezinem i wicemarszałkiem Mironem Syczem.
- Projekt „Cyfrowy Olsztyn” jest bardzo złożony, kompleksowo podchodzi do informatyzacji całej gminy - wyjaśnia Rafał Ruchlewicz, dyrektor wydziału informatyki Urzędu Miasta Olsztyna.
- W ramach tego projektu wdrożymy dwa kluczowe produkty. Pierwszy z nich to wspólny system księgowo-finansowy dla całej gminy. Tutaj oczekujemy m.in. usprawnienia uzgadniania i przesyłania sprawozdań finansowych, dokumentacji finansowej, prowadzenia jednakowej polityki rachunkowości. Drugi produkt to platforma dla zamówień publicznych. Od października 2018 roku wszystkie podmioty publiczne będą musiały prowadzić elektroniczne postępowania w zakresie zamówień publicznych, więc jednostkom gminy Olsztyn zapewnimy takie narzędzie.Do tych głównych produktów informatycy miejscy chcą dodać i udostępnić mieszkańcom nowe usługi elektroniczne.
- Te usługi możemy podzielić na trzy duże obszary - mówi dyrektor Ruchlewicz.
- Największy i najistotniejszy będzie obszar edukacji. W tym obszarze chcemy wdrożyć platformę zarządzania szkołą „od środka” i dać uczniom i nauczycielom narzędzia do codziennego korzystania. Będzie to np. elektroniczna biblioteka, elektroniczna stołówka czy składanie elektronicznych wniosków o wydanie duplikatu legitymacji szkolnej. Ponadto stworzone zostaną aplikacje do administracyjnej obsługi szkół jak np. elektroniczny sekretariat, arkusze, nabory - wszystko to zintegrowane w jednym narzędziu.
Drugim z obszarów, który dzięki dofinansowaniu z RPO zostanie „ucyfrowiony” to usługi geodezyjne, które staną się dostępne w sieci internetowej.
- Trzeci obszar to podniesienie poziomu usług obecnie funkcjonujących na wyższy poziom dojrzałości, na przykład przez umożliwienie realizacji płatności elektronicznych tam, gdzie tego jeszcze nie ma - dodaje Rafał Ruchlewicz.
Przy okazji realizacji projektu „Cyfrowy Olsztyn” miasto podłączy do szerokopasmowej sieci internetowej wszystkie tej własne jednostki organizacyjne, które takiego połączenia do tej pory nie mają. Takich jednostek w Olsztynie jest jeszcze 24. Ponadto we wszystkich jednostkach objętych projektem zostanie zmodyfikowana wewnętrzna infrastruktura cyfrowa i dostosowana do obecnych standardów technicznych.
- Zakładamy, że efektem realizacji projektu „Cyfrowy Olsztyn” będzie stworzenie centrum informatycznych usług wspólnych dla całej gminy - dodaje dyrektor Ruchlewicz.
- Informatyka w jednostkach gminy będzie zarządzana centralnie, co ma umożliwić wdrażanie i integrację produktów, które jednostki samodzielnie wdrażają, w jednym wspólnym miejscu. Docelowo chcielibyśmy mieć możliwość zarządzania usługami świadczonymi przez gminę z jednego miejsca i ujednolicania tych usług.Cały projekt „Cyfrowy Olsztyn” ma kosztować dokładnie 29 101,313,69 złotych, z czego dofinansowanie środkami unijnymi wyniesie 22 945 501,49 zł. Projekt powinien być zrealizowany do października 2019 roku.
Z D J Ę C I A
F I L M Y