Najprawdopodobniej od 1 stycznia nastąpią zmiany w zasadach korzystania z przejazdów komunikacją miejską w Olsztynie przez osoby uprawnione do bezpłatnych przejazdów na mocy uchwał Rady Miasta. Bezpłatne przejazdy mają być zniesione, ale osoby uprawnione będą mogły nabyć bilety z 98-procentowym rabatem. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie Rada Miasta na listopadowej sesji. O propozycji nowych zasad korzystania z dotychczas bezpłatnych przejazdów mówili dzisiaj w ratuszu prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz i dyrektor Zarządu Dróg Zieleni i Transportu w Olsztynie Jerzy Roman.
- Gmina Olsztyn świadczy usługi związane z komunikacją miejską - powiedział prezydent Piotr Grzymowicz.
- Bilety, które są podstawą do skorzystania z przejazdu są opodatkowane 8-procentową stawką podatku VAT. 1 października 2016 roku weszła w życie ustawa o szczególnych zasadach rozliczeń podatku od towarów i usług oraz dokonywania zwrotu środków publicznych przeznaczonych na realizację projektów finansowanych z udziałem środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej lub od państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu przez jednostki samorządu terytorialnego. Skutkiem tej ustawy, my jako gmina, od 1 stycznia tego roku, zostaliśmy zobligowani do scentralizowania rozliczeń podatku VAT wraz ze wszystkimi jednostkami organizacyjnymi. Wcześniej każda nasza jednostka rozliczała VAT samodzielnie. Samodzielnie rozliczał się także Urząd Miasta. W celu zachowania możliwości pełnego rozliczenia tego podatku VAT od wydatków związanych z transportem miejskim, konieczne stało się wprowadzenie usług transportowych dla wszystkich grup korzystających z komunikacji miejskiej, które korzystały ze zwolnień w opłatach za przejazd z mocy prawa miejscowego.Projekt uchwały Rady Miasta Olsztyna przygotowany przez prezydenta zakłada rozgraniczenie ulg ustawowych (z których będzie można korzystać z Olsztynie na dotychczasowych zasadach) oraz ulg wprowadzonych uchwałami Rady Miasta, z których nie będzie można korzystać na dotychczasowych zasadach.
- W przypadku dotychczasowych bezpłatnych przejazdów, proponowane jest wprowadzenie odpłatności za przejazd w wysokości 2% ceny biletu, a więc z bonifikatą 98% - informował prezydent.
- Ze względu na nieopłacalność sprzedaży biletów jednorazowych w cenach uwzględniających bonifikatę, proponujemy sprzedaż tych biletów w formie elektronicznej na okresy minimum 30-dniowe. Warunkiem skorzystania z ulgi będzie posiadanie Olsztyńskiej Karty Miejskiej, spersonalizowanej lub na okaziciela.
Wyjątek stanowić będą olsztynianie po 70. roku życia, posiadacze Olsztyńskiej Karty Seniora. W ich przypadku komunikacja będzie bezpłatna, a różnicę w kosztach, w ramach programu senioralnego, pokryje gmina. Podobne plany urzędnicy mają w stosunku do osób niepełnosprawnych.
Ceny biletów z 98-procentową bonifikatą wyniosą:
» miesięczny imienny i 30-dniowy - 1,60 zł
» miesięczny i 30-dniowy na okaziciela - 2,60 zł
» trzymiesięczny - 4,80 zł,
» roczny - 19,20 zł.
Z bezpłatnych przejazdów, jak dotychczas, będą korzystać upoważnieni do tego ustawą. Nadal bezpłatnie będą mogli podróżować: dzieci do lat czterech, funkcjonariusze Straży Granicznej, Służby Celno-Skarbowej, funkcjonariusze Policji oraz żołnierze Żandarmerii Wojskowej.
Powiększy się także grupa osób upoważnionych do korzystania z komunikacji miejskiej z 50 proc. zniżką. Od 2018 roku, z ulgi będą mogły korzystać dodatkowo osoby represjonowane z powodów politycznych i działacze opozycji antykomunistycznej. Nowością w taryfie opłat są bilety trzymiesięczne (w cenie: normalny - 240 zł; ulgowy - 120 zł) i roczne (w cenie: normalny - 960 zł; ulgowy - 480 zł).
Jeśli radni zaakceptują nową taryfę będzie ona obowiązywać od 1 stycznia 2018 roku.
Więcej o proponowanych zmianach z taryfach opłat za korzystanie z komunikacji miejskiej w Olsztynie, w naszej wideo relacji z dzisiejszej konferencji prasowej w ratuszu.
Z D J Ę C I A
F I L M Y