Rola współpracy i partnerstwa w realizacji zadań na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013 to temat konferencji zorganizowanej w Olsztynie przez Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego. W konferencji wzięli udział m.in. przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego, powiatowych urzędów pracy, ośrodków pomocy społecznej, powiatowych centrów pomocy rodzinie, PEFRON-u.
Wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego Urszula Pasławska otwierając konferencję powiedziała, że problem wykluczenia społecznego jest jednym z najpoważniejszych w regionie. W 2007 roku ponad 80 tys. rodzin, tj. 250 tys. osób korzystało z pomocy społecznej. Stanowi to 20 proc. społeczeństwa Warmii i Mazur. Główną przyczyną tego stanu rzeczy jest bezrobocie, które wynosi 19 proc. Dlatego współpraca lokalnych i regionalnych podmiotów w celu aktywizowania osób biernych społecznie jest szansą na rozwiązanie problemów lokalnych społeczności - podkreślała wicemarszałek Pasławska.
Głównym celem Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013 jest działanie na rzecz wzrostu zatrudnienia, poprawy zdolności wprowadzania nowych rozwiązań przez przedsiębiorstwa, podniesienie poziomu wykształcenia społeczeństwa, zmniejszenie obszarów wykluczenia społecznego. Beneficjentami programu mogą być m.in.: instytucje rynku pracy, instytucje szkoleniowe, jednostki administracji rządowej i samorządowej, przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe, instytucje systemu oświaty i szkolnictwa wyższego.
W województwie warmińsko-mazurskim Program jest realizowany od kilku miesięcy. Uruchomione zostały już konkursy. Zainteresowanie jest ogromne - do chwili obecnej wpłynęło ponad tysiąc wniosków, podczas gdy w całym kraju 6 tysięcy. Pierwsi beneficjenci realizują już swoje projekty.
W sumie w latach 2007-2013 województwo warmińsko-mazurskie ma do wykorzystania 312,8 mln euro w ramach PO Kapitał Ludzki.
Z D J Ę C I A