W Domu Gazety Olsztyńskiej, filii Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, otwarto dzisiaj (10.11) zmodernizowaną wystawę „Gazeta Olsztyńska 1886-1939”. Zanim jednak nastąpiło oficjalne otwarcie ekspozycji z udziałem wojewody warmińsko-mazurskiego Artura Chojeckiego, wicemarszałek województwa Wioletty Śląskiej-Zyśk i prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza, wystawę zaprezentowano dziennikarzom podczas specjalnie zwołanej konferencji prasowej w Domu Gazety Olsztyńskiej.
- Nie ma najmniejszej wątpliwości, że jest to najbardziej patriotyczna ekspozycja w województwie warmińsko-mazurskim - powiedział do dziennikarzy dyrektor Muzeum Warmii i Mazur.
- Ogromną zaletą i wartością tej wystawy jest to, że w sposób „dotykalny” możemy doświadczyć, jak na terenie Warmii była propagowana myśl niepodległościowa przez Gazetę Olsztyńską i przez całe jej otoczenie. To środowisko to ludzie z patriotycznym nastawieniem, którzy bardzo często z wielkimi przeszkodami, realizowali myśl niepodległościową na terenie Warmii.Ekspozycja przedstawia działania niepodległościowe na Warmii zogniskowane wokół „Gazety”. Wernisażem tej wystawy Muzeum Warmii i Mazur otworzyło obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
„Gazeta Olsztyńska”, kultywująca polską świadomość narodową i polski język, jest niezwykle ważna dla dziejów Olsztyna i regionu. Ekspozycja pokazuje historię wydawnictwa, sylwetki jego twórców oraz poruszaną na łamach pisma problematykę - historię polskiej Warmii.
- Dom Gazety Olsztyńskiej to zrekonstruowany budynek, w którym w latach 1920-1939 mieściła się redakcja „Gazety Olsztyńskiej”, jedynej polskiej gazety ukazującej się na Warmii - powiedziała Małgorzata Strzyżewska z Muzeum Warmii i Mazur, kurator odnowionej wystawy.
- I właśnie to, co w tym budynku się działo, jaka była jego historia powoduje, że wystawa o historii Gazety Olsztyńskiej jest dla nas najważniejsza, wręcz programowa, wyznaczająca kierunki naszej działalności. Pierwsza taka wystawa poświęcona historii Gazety Olsztyńskiej została otwarta 25 lat temu i z niewielką zmianą funkcjonowała do roku obecnego. W tym roku dało się pozyskać fundusze, żeby tę wystawę zrobić na nowo.Na zmodernizowanej wystawie można obejrzeć unikatowe egzemplarze pisma, dokumenty i zdjęcia, elementy wyposażenia zecerni oraz maszyny drukarskie. Szczególnie cenna jest jedyna ocalała, po całkowicie zniszczonym przez Niemców wydawnictwie, pamiątka - kilkadziesiąt drukarskich czcionek. Zmodernizowana ekspozycja wzbogacona została o nowe wątki tematyczne, między innymi opinie czytelników o roli i znaczeniu pisma w kształtowaniu ich postaw życiowych.
Nowa aranżacja wystawy jest stylizowana na starą drukarnię. Obok tradycyjnych obiektów muzealnych pojawiły się również multimedia. Wśród nich audioprzewodnik po wystawie, stworzony w konwencji opowieści redaktora Seweryna Pieniężnego. Poza tym prezentacja multimedialna poszerzająca wiedzę o historii „Gazety Olsztyńskiej” i jej wydawcach. Aplikacja „Multimedialny zecer” umożliwi zwiedzającym zapoznanie się z techniką pracy w tradycyjnej zecerni. Najmłodsi zaś będą mogli ubrać wirtualną lalkę w strój ludowy oraz mieszczański z lat 20. i 30. XX wieku.
Wystawa jest doskonale przygotowana dydaktycznie. Każdy zwiedzający z dużym zainteresowaniem będzie mógł prześledzić półwiecze historii „Gazety Olsztyńskiej” i jej roli w propagowaniu języka polskiego i myśli niepodległościowej wśród polskiej społeczności na Warmii.
Modernizacja wystawy kosztowała około 240 tys. złotych. 137 tys. to dotacja celowa z programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a około 100 tys. to środki marszałka województwa warmińsko-mazurskiego.
Więcej informacji o zmodernizowanej wystawie w Domu Gazety Olsztyńskiej w naszej wideo relacji z dzisiejszej konferencji prasowej.
Z D J Ę C I A
F I L M Y