Czterdzieści osiem lat temu, 10 listopada 1969 roku, otwarto pierwsze na świecie centrum nauki - instytucję promującą nowoczesną komunikację naukową, z której wzorów korzysta m.in. Centrum Nauki „Kopernik” w Warszawie. Na pamiątkę tego wydarzenia datę tę wybrano na Międzynarodowy Dzień Centrów i Muzeów Nauki. Z tej okazji dzisiaj (10.11) Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne zorganizowało premierowe pokazy filmu „Majowie - starożytni astronomowie”.
- Kilka lat temu, z inicjatywy Centrum Nauki „Kopernik” w Warszawie, powstał pomysł zrzeszenia polskich instytucji, które zajmują się promowaniem nauki - mówi Jacek Szubiakowski, dyrektor OPiOA.
- W tej chwili wokół inicjatywy skupionych jest około 20 instytucji i organizacji pozarządowych. Olsztyńskie planetarium jest wśród nich od samego początku.Inicjatywa, która niebawem zostanie sformalizowana przez powołanie stowarzyszenia, przyjęła nazwę SPIN (Porozumienie Społeczeństwo i Nauka). Jej uczestnicy postanowili włączyć się w obchody Międzynarodowego Dnia Centrów i Muzeów Nauki, w Polsce występującego pod nazwą SPIN Day.
- I właśnie dzisiaj, 10 listopada, w całym kraju odbywają się różnego rodzaju imprezy związane z tym świętem - mówi dyrektor Szubiakowski. -
U nas, w Olsztynie, postanowiliśmy ten dzień uczcić premierą nowego filmu w technologii fulldome, przeznaczonego raczej dla młodszego odbiorcy. Film jest poświęcony historii starożytnej astronomii. Dotyczy astronomicznych osiągnięć Majów, a konkretnie - kalendarza Majów.
Film powstał w działającym w Niemczech planetarium Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) - międzynarodowej organizacji zrzeszającej kraje europejskie, powołanej w celu budowy i utrzymywania obserwatoriów astronomicznych na półkuli południowej.
- Z tego właśnie planetarium otrzymaliśmy blisko półgodzinny film animowany, pięknie zrobiony, we współpracy z planetariami w Ameryce Środkowej. Bardzo ciekawa grafika, która nawiązuje do południowoamerykańskich klimatów. I chcemy go dzisiaj, z okazji Dnia Centrów Nauki, zaprezentować po raz pierwszy w Olsztynie - dodaje Jacek Szubiakowski.
Olsztyńskie Planetarium film „Majowie - średniowieczni astronomowie” zaprezentowało dzisiaj dwa razy: w południe i o godzinie 13.00. W grudniu obraz wejdzie na stałe do programu seansów filmowych pod kopułą planetarium.
Z D J Ę C I A